in

BeğendimBeğendim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı HarikaHarika

Ankaragücü’nde Defansın Muhteşem Performansı

Ankaragücü, şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerlerken, başarıda en büyük pay defans hattındaki oyunculara ait.

Başkent’in Sarı Lacivertli ekibi, 22. Haftası tamamlanan TFF 1. Lig’de atılan gol sayısında Ümraniyespor (37) ve İstanbulspor’un (35) ardından 34 gol ile üçüncü sırada bulunuyor.

Ankaragücü, 16 golle de ligin en az gol yiyen takımı. Bu katogoride de Ankaragücü’nü Ümraniyespor (17) ve Tuzlaspor (20) takip ediyor.

Kupa Beyi ayrıca, Gençlerbirliği ile birlikte en fazla topu direkten dönen takım. İki Başkent ekibinin de 10’ar topu direkten döndü.

Ligde en fazla maçını gol yemeden tamamlayan üç takım arasında da yine Ankaragücü yer alıyor. Ümraniyespor 10 maçında, Ankaragücü ve Adanaspor ise 9’ar maçlarında kalelerini gole kapattı.

İstatistiklere bakıldığında Ankaragücü ve Ümraniyespor’un hem ofansif hem de defansif aksiyonlarda ilk üçte olduğu dikkat çekiyor.

Sonuçta bu durum puan sıralamasına da yansımış durumda. Ligin ilk 2 sırasında açık arayla bu iki takım yer alıyor.

Ancak iki takım arasında çok büyük bir fark var.

Ümraniyespor’da defans kendi görevini yapıyor, forvet de kendi görevini. Yani gol yememek defansın işi gol atmakta forvettekilerin.

Attıkları 37 golden sadece 4’ünü defans oyuncuları Alim Öztürk (3) ve Ercan Coşkun (1) kaydetti. Geri kalan 33 gol orta saha ve forvetlerin ayağından geldi.

Ankaragücü’nde ise işler bambaşka.

Defans oyuncuları hem kendi işlerini eksiksiz yerine getiriyor hem de en az forvetler kadar hücuma katkı sağlıyor.

Yusuf Abdioğlu 5 gol, 2 asist, Sinan Osmanoğlu 3 gol, 3 asist, Erdem Özgenç 1 gol, 6 asist, Alperen Babacan 1 gol,  Tiago Pinto 2 asist yaparak atılan 34 golün 23’üne direkt katkı sağladılar.

Gerideki dörtlü dışında zaman zaman sağ bek oynayan Murat Uçar 3 gol, 5 asist, defansif orta saha İshak Çakmak da 3 asistle takım ofansif başarısında önemli pay sahibi oldular.

Erdem Özgenç, Ankaragücü’nün yine TFF 1 Lig şampiyonu olduğu 2017/2018 sezonundaki 14 asistlik rekor sezonunun ardından ikinci en başarılı sezonunu yaşıyor. Erdem Özgenç’in 38’ine merdiven dayadığı bir sezonda bu formu yakalaması  muhteşem bir başarı olarak dikkati çekiyor.

Tiago Pinto geçmiş dönem performanslarının biraz gerisinde kalsa da diğer tüm defans oyuncuları kariyer sezonlarını Ankaragücü’nde yaşıyor.

Sinan Osmanoğlu 32 yaşında olmasına rağmen ilk kez bir sezonda 3 gol, 3 asistle toplam 6 gole direkt katkı sağladı.

Yine 32 yaşındaki Yusuf Abdioğlu da 5 gol, 2 asistle kariyerindeki en başarılı ofansif katkıyı yaptı.

Kariyerinin en başarılı dönemini geçiren Murat Uçar, önceki takımı Erzurumspor’da 64 maçta tek gol dahi atamazken, Ankaragücü’nde Eren Derdiyok dışındaki tüm forvetlerden daha başarılı performans sergiledi.

9 maçta kalesini gole kapatan kaleci Akın Alkan da 0,7 yenilen gol ortalamasıyla kariyerinin en başarılı  günlerini Ankaragücü’nde yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Lig’in En Değerli İlk 10 Kalecisi

Futbolda Günün Sonuçları