in

BeğendimBeğendim

Arman Talay Ölümünün 21. Yılında Anıldı

Türk spor basınının unutulmaz isimlerinden, Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) üyesi merhum Arman Talay, vefatının 21. yılında, adına verilen ödüllerle anıldı.

Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törene; Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, yönetim kurulu üyeleri, Cemiyet üyeleri, Arman Talay’ın ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu ise Gazeteciler Cemiyeti üyesi Güven Göktaş ve Özlem Ersönmez üstlendi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin şunları söyledi:

“Sevgi öğretmeni nitelemesini, Arman Abi’yi toprağa verirken ben söylemiştim. Şimdi söyleceklerim kişisel gelebilir ama beni etkileyen bir takım olaylar var. Dünyanın en büyük dergilerinden Forbes, her yıl dünyanın en zengin kişisini seçiyor. Ben de her okuduğumda, ‘Yine yanlış adamı seçmişler’ derim. Çünkü ben hayatıma baktığımda, o yıl seçilen kişiden daha zengin olduğumu düşünürüm. Hayatımı gözlerimin önünden geçirdiğimde, mesela Yaşar Kemal’le üç ay aynı evi paylaşmışız, yahut Ahmed Arif Arif’ten ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ şiirini dinlemişim. Mükerrem Kemertaş’la ‘Huma Kuşu’nu birlikte söylemişiz. Beyhan Cenkçi’den hırsı, Ali İhsan Göğüş’ten tevazuyu, Selçuk Sümer’den inatçılığı ve titizliği öğrenmişim.

Bunların hepsinin ötesinde ben çok zengin bir insanım. Çünkü benim bir sevgi öğretmenim var; Arman Talay. Elbette idol olan bir spor yazarıydı, benden daha fazla onu tanıyanlar var. Ben belli bir süre Tercüman gazetesinde birlikte çalıştım. Bana öğrettiği çok şey var; hiç birbiriyle geçinemeyecek kişilere şeflik yapılıp yönetilebileceğini ondan öğrendim. İnsanlara hiç ayrım yapmaksızın nasıl sevgiyle birleştirici olunabileceğini gördüm. Ben dünyanın en zengin insanıyım. O açıklanan adam hayatına bu kadar şeyi sığdırabilmiş midir? Yanlış yazıyor o dergi. Ben hayatıma bir abide sığrdırm, o abide Arman Talay; benim sevgi öğretmenim. Hasret ve minnetle anıyorum.”

Ödül törenin 21. yılında Talay misyonuna uygun olarak belirlenen spor, sanat ve basın ödülleri sahiplerini buldu. Spor ödüllerinde, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu sporcuların yanı sıra, Ankara’nın genç sporcularına önem veren Ümitköy İlkerspor Kulübü de yer aldı. Sanat dalında genç sanatçılar ödüle layık görülürken, basın emekçisi ustalar da plaket aldı.

Başkan Nazmi Bilgin’in olimpiyat güreşçisi Taha Akgül’e plaketini takdim ettiği törende, ayrıca; Ankaragücü Kalecisi Altay Bayındır, Gençlerbirliği futbolcusu Mert Çetin, Paralimpik Olimpiyat Okçuluk Şampiyonu Gizem Girişmen, Paralimpik Olimpiyat Masa Tenisi Şampiyonu Abdullah Öztürk, Paralimpik Olimpiyat Sporcusu Nesim Turan,

Badminton Avrupa Şampiyonu Büşra Ünlü, Amatör futbol emekçisi Bayram Akyer, İlkerspor; basın emekçileri Ercan San, Mustafa Salihoğlu, Tansu Polatkan, Mustafa Kaya,Doğan Ersavaş, Nahit Duru ile

sanatçılar; Naz Göktan, İrfan Kılınç, Murat Karahan, Begüm Topçu Turay, Cantuğ Turay ödüle değer görüldü.

Türk sporunun gelişmesine katkılarından dolayı Başkan Nazmi Bilgin’e, Atletizm Federasyonu eski Başkanı Muharrem Dalkılıç ve Yönetim Kurulu üyesi Güray Soysal’a eski atlet Mehmet Yurdakul ödül verdi.

Etkinlik, Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarından Kaya Güç’ün piyano resitaliyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alanyaspor’dan Büyük Alkış Alan Hareket

Beni Hayal Kırıklığına Uğrattınız