in ,

BeğendimBeğendim

Biz yabancı sayısını tartışalım… Dünya Kupası’na katılan ülkelerde 87 devşirme var / METİNER ERDEM

Türkiye, “milli takıma oyuncu yetiştirilemiyor” gerekçesiyle  kulüp takımlarındaki yabancı sayısını tartışadursun; bazı Avrupa ülkeleri de milli takımlarına aldıkları devşirme oyuncularla tarihlerinin en başarılı dönemlerini yaşıyor.

METİNER ERDEM

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri; play-off karşılaşmaları ile sona ererken, Rusya’ya gitmeye hak kazanan ülkelerin milli takımlarındaki yabancı oyuncu çokluğu dikkati çekiyor.

VİRALSPOR’un araştırmasına göre, elemeler sonucu Rusya’ya gitmeye hak kazanan 13 Avrupa ülkesinin kadrosunda toplam 87 yabancı oyuncu yer alıyor.

Uzun yıllardır milli takımı Afrikalı ağırlıklı oyuncularla oluşturan Fransa,  Dünya Kupası elemelerinde de 24 kişilik kadrosunda 16 lejyonere  yer verdi.

“Horozlar”, 9  Afrikalı oyuncuya ek olarak kadrosunda ada ülkelerinden Guadeloupe’den 3, Polonya’dan 2, Martinique ve Filipinler’den birer oyuncuyla (A) Grubu’nu lider tamamlamayı başardı.

İSVİÇRE MUCİZESİ

Devşirme oyuncuları genç yaşta keşfederek milli takıma başarılı şekilde adapte eden İsviçre de 14 yabancıyla Fransa’yı takip ediyor.

Son yıllarda katıldığı her şampiyonada elde ettiği başarılarla  dikkati çeken İsviçre, 12 ayrı ülkeden oyunculardan oluşan, adeta Birleşmiş Milletler gibi bir milli takıma sahip.  İlk 9 maçını kazanarak tarihi bir başarı elde ettikten sonra grubundaki son maçta Portekiz’e kaybeden İsviçre, play-off’ta Kuzey İrlanda’yı saf dışı bırakarak Rusya vizesi aldı.

Portekiz ise Rusya biletini 12 yabancı ile kaptı. Brezilyalı futbolcuların Avrupa’daki ilk durağı olarak görülen Portekiz’in kadrosunda, bilinenin aksine bu kez sadece 2 Sambacı yer alırken, Yeşil Burun Adaları’ndan 4, Guinea Bissou’dan 3, Fransa’dan 2, Kanada’dan da bir oyuncu Portekiz için elemelerde ter döktü.

Yabancı-yerli harmanlamasını başarıyla gerçekleştiren Belçika ise 9 yabancıyla grubunu açık ara lider tamamlayarak Rusya biletini kazandı.

Belçika’nın kadrosunda da 4 Kongolu, birer Mali, Martinique, Fas, Kosova ve Kenya pasaportları da taşıyan oyuncu yer aldı.

4 TÜRK DÜNYA KUPASI’NDA OYNAYACAK

Almanya 6 yabancıyla Rusya’ya gitme hakkı kazanırken, Emre Can, İlkay Gündoğan ve Mesut Özil gibi Türkiye pasaportu taşıyan futbolcular da “Panzerler” için mücadele etti.

Bir diğer Türkiye pasaportlu oyuncu Jimmy Durmaz da elemelerde İsveç adına forma giyen 4 yabancı arasında yer aldı.

Dünya Kupası Avrupa elemelerini geçerek Rusya’ya gitme hakkı kazanan İngiltere’de 8, Sırbistan’da 6, Danimarka da 4,  İspanya’da 3, Polonya ve Hırvatistan’da ise ikişer devşirme oyuncu forma giydi.

TAKDİR EDİLEN ÜLKE: İZLANDA

Türkiye’nin de yer aldığı I Grubu’nu lider tamamlayarak Rusya’ya direkt katılma hakkı elde eden İzlanda’nın kadrosunda yabancı olarak sadece 1 İspanyol futbolcu yer aldı. 350 bin nüfuslu İzlanda’nın, onlarca milyon nüfuslu ülkeler arasından sıyrılarak neredeyse tamamen öz kaynakları ile Dünya Kupası’na katılması büyük başarı olarak değerlendirildi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuralsızlığın olağan hale geldiği durum spor kültürü olarak algılanıyor / ARTUN TALAY

NEWCASTLE UNITED CENK İÇİN GELİYOR