in ,

BeğendimBeğendim GüldümGüldüm BeğenmedimBeğenmedim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı HarikaHarika

Bu Takım Küme Düşmeyecek

METİNER ERDEM/VİRALSPOR-ÖZEL Ankaragücü teknik sorumlusu Mustafa Dalcı, sarı lacivertli takımın şu anda tüm istatistiklerde ilk üç içinde olduğunun altını çizerek, “Bu takım küme düşmeyecek” dedi.

Mustafa Dalcı, Başakşehir maçı sonrası yapılan eleştirileri tek tek cevapladı.

VİRALSPOR’a açıklamalarda bulunan Dalcı, maçı şöyle değerlendirdi:

METİNER ERDEM

“Maça istediğimiz gibi başladığımız söylenemez. İlk 10-15 dakika Başakşehir daha etkiliydi, bir de gol buldular bu süreçte. Sonra oyunda dengeyi sağladık, pozisyonlar bulmaya başladık. Kısa süre içinde Endri Çekici’nin muhteşem golüyle beraberliği bulduk. İlk yarının kalan dakikalarında top Başakşehir’de gözükse de pozisyon zenginliği bizdeydi.

Maç öncesi yaptığımız tüm analizlerde Başakşehir’in 55-60’ıncı dakikalardan sonra oyundan düştüğü tespitini yapmıştık. Bizde de bu dakikalarda oyundan düşebilen oyuncular vardı. Bunları değiştirip yerlerine girecek oyuncularla baskı kurup maçı kazanmayı planlıyorduk. Tam bu değişiklikleri yaptığımızda aslında bize verilmesi gereken bir faul rakibe verildi ve duran toptan gol yedik. Oyuncu değişikliklerinden sonra rakibe istediğimiz baskıyı uyguladık. Üst üste 3 pas dahi yapamaz duruma geldiler. Skoru eşitleyebileceğimiz pozisyonları da bulduk ama değerlendiremedik.

Yenilgide hakem faktörü de çok etkili oldu. Hakem hataları oyuna direkt etki etti. Yediğimiz ikinci gol öncesi faul bizim oyuncumuza yapıldı, onlara verdi. Tüm taktir haklarını rakipten yana kullandı. Oyuncularımız hakemin bu yanlı kararlarından olumsuz etkilendi. Sonuçta onlar da insan, anlıyorlar hakemin bu maçı kendilerine vermek istemediğini ve psikolojik olarak çöküyorlar.”

VİRALSPOR olarak Mustafa Dalcı’ya eleştirdiğimiz konuları da aktardık, hepsine tek tek cevap verdi.

İşte bizim eleştirilerimiz ve Mustafa Dalcı’nın cevapları:

VİRALSPOR: Maçın en iyisi Endri Çekici’ydi. Golünü de atmış, morali yerindeydi. Neden ikinci yarının hemen başlarında çıkardınız?

MUSTAFA DALCI: Endri Çekici ilk yarının en iyilerinden biriydi. Muhteşem de bir gol attı. Yoğun maç temposunda son haftalarda en fazla yararlandığımız oyuncular arasında yer alıyor. Bu yüzden erken yoruluyor. Oyundan almadan önce de 2 top kaybı yapmış, kaptırdığı topları geri almak için baskı yapacak gücü de kalmamıştı. Başakşehir’in 55-60’dan sonra oyundan düşeceğini bildiğimiz için bu dakikalarda yorulan oyuncuları çıkarıp, diri oyuncularla özellikle 3. bölgede baskı yapmayı planlıyorduk. Yorulan, baskı yapma özelliği olmayan oyuncularımızı çıkarıp, bu özelliğe sahip olanları oyuna aldık. Tam da oyuncu değişikliği yaptığımız dakikalarda gol yememiz şanssızlıktı. Endri’yi yorulduğu için çıkardım. Eğer Endri’nin yerine giren oyuncu gerekli performansı göstermeseydi, eleştirilere hak verirdim. Ama Orkan, oyunda kaldığı sürede tüm topları olumlu kullandı. Paintsil’e verdiği pas muhteşemdi. Paintsil o golü atsaydı, şimdi Orkan ve Paintsil’i konuşuyor olurduk. Endri’yi o dakikadan sonra sadece serbest vuruşlar için de tutamazdım. Ayrıca serbest vuruşlarda Endri kadar Şahverdi de başarılı.

VİRALSPOR: Bolingi santrafor ama gol atamıyor, çok daha az süre aldığı halde ligde 5 gol atan Borven’i çıkarıp neden ısrarla Bolingi’yi oyunda tuttunuz?

MUSTAFA DALCI: Ben Bolingi’den sadece gol atmasını beklemiyorum ki. Bolingi’nin istatistiklerine bakarsanız neden ısrarla oyunda tuttuğumu anlarsınız. 3. bölgede rakibe en fazla baskı yapan, en fazla koşan, ikili mücadelelere giren, kazanan oyuncu. Birçok istatistikte en önde o geliyor. O mücadele ediyor, arkadaşları da gol atıyor. Artık Ankaragücü’nün gol atma konusunda çok büyük sıkıntısı yok. Pozisyona da giriyoruz, gol de atıyoruz. Bolingi gol atamasa da atılan gollerde önemli pay sahibi olan bir oyuncu.

VİRALSPOR: Saba’da son 2 haftadır gözle görülür bir gerileme var. Yanlış pozisyonda mı oynatıyorsunuz?

MUSTAFA DALCI: Saba’daki düşüşün en büyük nedeni, Kitsiou’nun olmaması. Sağ kanatta müthiş ikili olmuşlardı. Kitsiou’nun yerine oynayan Atakan da Sarlija da hücum yönü zengin oyuncular değil, Saba’ya gereken desteği veremiyorlar. Saba hücum aksiyonlarında yalnız kalıyor.

Ankargücü’nün son 2 maçından dolayı beni eleştirenler, bu takımın iki kilit oyuncusu Kitsiou ve Pinto’nun eksikliğinin taşları nasıl yerlerinden oynattığını da bilsinler. İki oyuncu da takımın oyun planında çok önemli yerlere sahip. Onların yerine oynayanlar ellerinden geleni yapıyorlar ama bir yere kadar.

VİRALSPOR: Son 2 haftada alınan sonuçlar, taraftarda yeniden olumsuz bir hava yarattı, çok iyi transferler yapılmazsa bu takım düşer diyenler çoğunlukta. Bu takım düşer mi?

MUSTAFA DALCI: Transfer konusunda yönetim çok yoğun mesai harcıyor. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ben yasağın kaldırılıp en kısa zamanda kadronun zenginleştirileceğine inanıyorum ama benim şu anki işim mevcut takımı en iyi şekilde maça hazırlamak. Maalesef bu takımı aldığımızda neredeyse tüm istatistiklerde ligin en zayıf ekibiydi. Şu anda hemen her istatistikte ilk üçte. Hem hücum hem de savunma anlamında çok geliştirdik kendimizi. Fikstürün en zor olduğu dönemde işbaşı yaptık. En çok Erzurum ve Kayseri maçlarının kaybedilmesine üzülüyorum. Kazanmayı boşverin o maçlar berabere bitseydi şu an 17 puandaydık ve iki rakibimizin de 2’şer puanı eksik olacaktı. Sezon başı fikstür avantajımız vardı, değerlendirilmedi. İkinci yarının ilk haftalarında bu kez bu rakiplerden gereken puanları alacağız. Bu sezon takımlar arasında çok büyük fark yok. Ankaragücü de artıık her takımı yenebilecek güce sahip. Göreceksiniz, yeniden tırmanışa geçeceğiz, bu takım kesinlikle küme düşmeyecek. Birkaç haftalık seriyle ilk 10 içinde bile yer alabiliriz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beşiktaş’ın Galibiyet Serisini Hatayspor Bozdu

Kitsiou ve Emre Fenerbahçe Maçında Oynayabilecek