in

Bursaspor’dan Ankaragücü’ne Kutlama

Bursaspor, Ankaragücü’nü 112. yaş günü nedeniyle sosyal medyadan yaptığı paylaşımla kutladı.

Bursaspor kutlama görselinde, kardeşliğin mimarı şehit Abdülkerim Bayraktar’ın fotoğrafına yer verildi.

ANKARAGÜCÜ-BURSASPOR KARDEŞLİĞİ NASIL BAŞLADI?

Uzun yıllardır sıkı bir dostlukları olan Bursaspor ile Ankaragücü kardeşliği uzun yıllar öncesine dayanıyor.

enbursa.com’da yer alan bilgiye göre, Bursaspor tribünlerinin eski simalarından Abdülkerim Bayraktar Ankara’da Üniversite okuduğu dönemlerde, yeşil beyazlı formasıyla sarı lacivertli tribünlere girmeye başlamıştı. Sarı lacivertli taraftarlar başlarda Bursaspor forması ile Ankaragücü’nü desteklemesine bir anlam veremezken sonradan Abdülkerim ile bir dostluk kurdu. Ankara’da okuduğu süre boyunca Ankaragücü’nün hiçbir maçını kaçırmayan ve yeşil beyaz atkısını boynuna takıp her maça giden Abdülkerim Bayraktar bu iki takım arasında bir dostluk köprüsü kurmaya başladı.

Okulunun bitmesinin ardından 1993 yılında askere giden Abdülkerim Bayraktar’ın Mardin’de şehit düşmesi, hem Bursaspor hem de Ankaragücü taraftarlarını derinden üzdü. Şehit Abdülkerim Bayraktar’ın Bursa’daki cenazesine Ankara’dan çok sayıda taraftar sarı lacivertli formaları ile katılırken Bursaspor taraftarı ile birlikte saf tuttu.

Şehit Abdülkerim Bayraktar’ın cenaze töreninin ardından bu iki takım arasındaki dostluk iyice pekişti. Bursaspor’lu taraftarlar 1993 yılından bu yana her maç dakikalar 6’yı gösterirken stadyumu ‘ANKARAGÜCÜ’ sesleri ile inletirken, Ankaragücü taraftarları ise her maçın 16. dakikasında stadyumu ‘BURSASPOR’ sesleri ile inletmeye devam ediyor.

Şehit Abdülkerim Bayraktar’ın ikiz kardeşi Fehmizat Bayraktar yaptığı açıklamada, Bursaspor ve Ankaragücü arasında oynanacak karşılaşmanın, kendisi ve şehit kardeşi için anlamlı bir güne rastladığını ifade ederek, “Bugün bizi doğum günümüzdü” dedi.

Bayraktar, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünü kazandığını, 1987’de de ikiz kardeşi Abdülkerim Bayraktar’ın aynı üniversitenin Maliye Bölümüne girdiğini anımsatarak, bu yıllarda Ankaragücü tribünlerinde “Güçlüler” diye bilinen bir gruba katıldıklarını, defalarca maçlara gittiklerini ve Ankaragüçlü taraftarlarla dostluklarının pekiştiğini dile getirdi.

Kardeşi Abdülkerim’in okul yıllarından sonra vatani görevini yapmak için gittiği Mardin’de şehit olduğunu belirten Bayraktar, “Kardeşimin cenazesine Ankaragücü taraftarları geldi, pankart açtılar. Maçlarda saygı duruşunda bulundular ve böylece biz artık iki kardeş kulüp olduk” dedi.
2012 yılında Spor Toto Süper Ligi’nin 31. haftasında oynanan Bursaspor-Ankaragücü maçına dostluk görüntüleri damgasını vurdu. Bursasporlu taraftarlar tribünde ’Üzerler bizi, kırarlar bizi korkma yıkamazlar’ pankartı açarak kardeş takımına jest yaptı.
Mücadele öncesinde Bursasporlu taraftarlar sık sık Ankaragücü lehine tezahürat yaptı. ’Başın öne eğilmesin’ diye bağıran yeşil-beyazlı taraftarlar tribünde, “Sevdanın ligi olmaz ve üzerler bizi, kırarlar bizi, korkma yıkamazlar” parkartı açtı. Her iki takım taraftarları da futbolcuları ele ele tribüne çağırdı.

2015 yılında hayata gözlerini yuman şehit Abdülkerim Bayraktar’ın kardeşi Fehmizat Bayraktar Bursa’da hayata gözlerini yumarken, çok sayıda Ankaragücü taraftarı Fehmizat Bayraktar’ın cenaze törenine katıldı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü 112 Yaşında

TFF Başkanı Büyükekşi, Rezerv Lig ve Yabancı Oyuncu Konusunda Konuştu