in ,

FIFA 48 Takımlı Dünya Kupası’nı Görüşüyor

FIFA Katar’da olası bir 48 takımlı Dünya Kupası ile ilgili fizibilite çalışmasını tamamladı.

FIFA’nın yayımladığı rapora göre Katar’da 48 takımlı Dünya Kupası mümkün. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için komşu ülkelerden en az birinin evsahipliğine ortak olması gerekiyor.  Araştırmaya göre bu tür bir değişikliğin yasal riski de düşük. 48 takımlı bir Dünya Kupası ekstradan 400 milyon dolarlık bir gelir artışı anlamına da gelecek.

FIFA’nın 81 sayfalık raporda böyle bir değişiklik kararının yol açabileceği riskler değerlendirildi. Politik, lojistik, hukuk ve ekonomi açısından masaya yatırılan konudan olumlu sonuç çıktı. 15 Mart Cuma günü Miami’de yapılacak FIFA toplantısında Katar’da 48 takımlı Dünya Kupası düzenlenmesi tartışılacak. Nihai karar ise Haziran ayında verilecek.

Fizibilite çalışmasında Katar’a ev sahipliğinde ortaklık yapabilecek komşu ülkeler ve stadyumları incelendi. Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’la olan ilişkilerinin bozuk olması nedeniyle Kuveyt ve Umman ortak ülke adayı olarak öne çıktı. Öte yandan ortak evsahipliği için ülke seçimini Katar’ın onaylaması gerektiğinin de altı çizildi. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’nı oynatabileceği 8 stadyumu bulunuyor. Takım sayısının artması durumunda en az 2 en fazla 4 stadyuma daha ihtiyaç olacak. Bu statlar bir ya da daha fazla ülkede olabilir. Bu statlar da en az 40 bin kişilik olmak zorunda. Yapılan incelemede Katar’ın dışında bölgede şartlara uygun 8 potansiyel stadyum bulunduğu belirtildi. Bu statlardan da ancak 4 tanerisi 2026 Dünya Kupası için belirlenen şartlara uyuyor. Bu 4 stadın 2’si Birleşik Arap Emirlikleri’nde, 1’i Suudi Arabistan’da 1’i de Kuveyt’te. Katar’daki 8 stada ek olarak 2 stadyum seçilmesi halinde grup maçlarında günde 6 maç yapılması gerekecek. Bu nedenle ek stadyum sayısının 4 olmasının daha sağlıklı olacağı düşünülüyor.

FIFA’nın çalışmasında 48 takımlı Dünya Kupası’nın 28 günde bitirilmesinin mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre 32 takımlı Dünya Kupası’na göre planlanan 21 Kasım-18 Aralık tarihlerinde bir değişiklik yapılması gerekmeyecek. Ortak olacak ülkenin hükümetinin insan hakları konusu da dahil olmak üzere bazı garantiler vermesi istenecek.

Çalışmanın son bölümünde ise 48 takıma çıkmanın ekonomik getirisi hesaplandı. Yapılan tahminlere göre ekstra 16 takım eklenmesi sponsor gelirlerinde 158.4 milyon dolar, yayın gelirlerinde 121.8 milyon dolar, bilet satışlarında 89,9 milyon dolar ve diğer gelirlerde de 30 milyon dolarlık bir artışa neden olacak.

Takım sayısının artmasıyla Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Dünya Kupası’na gitme şansı da artmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brice Dja Djedje'nin Kasığında Yırtık Çıktı

El Kabir'in Neden İsveç'e Gittiği Belli Oldu