in

FIFA'DAN KARŞIYAKA'YA PUAN SİLME CEZASI

FIFA, TFF 2. Lig’de mücadele eden Karşıyaka’ya, eski oyuncusu Emmanuel Banahene’ye ödeme yapmadığı için 3 puan silme cezası verdi.

Geçen Ekim ayında Nijeryalı Ofoedu’nun alacağı nedeniyle Karşıyaka’ya 2 dönem transfer yasağı cezası koyan FIFA, bu kez 2012-13 sezonunda yeşil kırmızılı formayı giyen Emmanuel Banahene’nin 56 bin 500 Euro kesinleşmiş alacağı yüzünden İzmir ekibinin 3 puanının silinmesini kararlaştırdı.

Ceza, FIFA tarafından TFF’ye tebliğ edildi. Sakaryaspor’la deplasmanda berabere kalarak sezona 1 puanla başlayan Karşıyaka, FIFA’nın cezası tabloya yansıtıldığında eksi 2 puana gerileyecek.

20 EYLÜL’DE 3 PUANI DAHA DÜŞEBİLİR

Öte yandan, Karşıyaka’nın 2 hafta sonra 3 puan daha ceza alma ihtimali bulunduğu bildirildi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun Ulusal Kulüp Lisansı’nı yenileyemeyen kulüplere tanıdığı ek süre, 20 Eylül’de sona erecek.

Sportif, altyapı, mali, personel, idari ve hukuki kriterlerde eksiklerini tamamlayamayan, borçları nedeniyle hem TFF hem FIFA nezdinde yasaklı olan Karşıyaka, kulüp lisansını yenileyemezse, Banahene cezasıyla birlikte toplam 6 puan eksiye düşecek.

MAKUKULA VE OKAN SIRADA

Bu arada, 3 puanı silinen ve 3 puan daha ceza almanın eşiğinde olan Karşıyaka’nın başı, eski futbolcularından Makukula alacağı ve bu sezon başında Şanlıurfaspor’a transfer olan Okan Şahingöz’ün yetiştiricilik bedelinden de ağrıyor.

Bahanane gibi 2012-13 sezonunda yarım dönem yeşil kırmızılı formayı giyen Makukula’nın alacağı daha önce FIFA kanalıyla kesinleşti. Okan’ın 2014’teki transferinden yetiştiricilik bedeli alamayan Hollanda’daki kulübü Almare City ise Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) açtığı davayı kazandı.

Bu borçlar ödenmediği takdirde önümüzdeki aylarda iki dosya nedeniyle Karşıyaka’ya ayrı ayrı puan silme cezası gelmesi ihtimalinin bulunduğu belirtildi. Çok sayıda yabancı futbolcunun Karşıyaka’ya açtığı alacak davaları da sürüyor.

DÖRT DEFA KIL PAYI KURTULDU

Yeşil kırmızılılar, geçtiğimiz sezonlarda 4 kez puan silme cezası almaktan kıl payı kurtuldu. Karşıyaka’nın 2013’te Ulusal Kulüp Lisansı çıkaramadığı için aldığı 1 puan silme cezası, 2014 yazında 1 yıl ertelendi. Karşıyaka, 2015’te Erdal Acar’ın mali desteğiyle 5 milyon TL borcu ödeyip transfer yasağını kaldırdı ve diğer kriterleri de yerine getirerek ilk kez Ulusal Kulüp Lisansı aldı. Karşıyaka, geçen sezon da lisansını ek sürenin son gününde yenilemeyi başardı. İzmir temsilcisinde geçen ay futbol şubesine sponsor olan Şevket Pehlivan’ın Banahene’nin alacağını kapatacağı iddia edilmişti.

FOLKART GERİ ADIM ATMIYOR

Sezon başında diğer 6 İzmir kulübüyle birlikte Karşıyaka’ya forma reklamı verip, sözleşmeye “Takım formasında başka bir inşaat firmasının reklamı yer alamaz” maddesini ekleten Folkart Yapı, Sakaryaspor maçında formanın sırtına HB Pehlivanoğlu İnşaat’ın logosuyla çıkan yeşil kırmızılılara rest çekti.

Karşıyaka yönetiminden Basketbol Şube Başkanı Serdar Işıldar, Serhat Bayülken ve Mustafa Celep, hafta içinde konu hakkında Folkart’a ziyarette bulundu. Ziyarette firma yetkililerinin, pazar günü oynanacak Silivrispor maçına da Folkart dışında farklı bir inşaat firmasının reklamıyla çıkılması halinde, ödenen 250 bin TL ve KDV’nin iadesi ve tazminat için yasal işlem başlatacaklarını bildirdiği öğrenildi. Karşıyaka Başkanı Mutlu Altuğ, reklam kriziyle ilgili, “Olay ya mahkemelik olacak, ya da forma reklamları böyle devam edecek” açıklaması yapmıştı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FENERBAHÇE’NİN YENİ TRANSFERİ JANSSEN GELDİ

GALATASARAY TRANSFERİ 3 OYUNCU DAHA ALARAK TAMAMLADI