in

Gençlerbirliği 99 Yaşında

Ankara’nın köklü kulüplerinden Gençlerbirliği kuruluşunun 99. yılını kutluyor.

Gençlerbirliği, kurulduğu 1923 yılından hemen sonra Ankara Futbol Ligi’ne katılmış ve otuz dört sezon bu organizasyonda mücadele etmiştir.

Bu ligde toplam on kez şampiyon olarak en başarılı takım olmuştur.

Türkiye Futbol Şampiyonası’nda 1941 ile 1946 yıllarında birinci olarak Türkiye şampiyonu olmuş, 1950’de ise ikinci olmuştur.

Ankara Futbol Ligi 1959 yılında sona ermiş ve o zamanki adıyla Türkiye 1. Ligi, günümüzdeki Süper Lig kurulmuştur.

Gençlerbirliği organizasyona ilk sezondan itibaren dahil olmuş ve on bir sezon boyunca aralıksız olarak Süper Lig’de mücadele etmiştir.

Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşamayan kırmızı siyahlı ekip, en büyük başarısını 1965-66 ve 2002-03 sezonlarında ligi Beşiktaş ve Galatasaray’ın ardından üçüncü sırada tamamlayarak elde etmiştir.

Kulüp, Murat Cavcav’ın başkanlığının 2. yılında efsane başkan İlhan Cavcav’ın adı verilen 2017-18 Süper Lig sezonunda Ümit Özat’ın teknik direktörlüğünde ligi 33 puanla 17. sırada tamamlamış ve 29 yıl aradan sonra 1. Lig’e düşmüştür.

KURULUŞU VE İLK YILLARI

Ankara Sultanisi’nde beden eğitimi öğretmenliği yapan Ekrem bey, Ankara’nın ilk takımlarından birisi olan, “Sultani” isminde bir okul takımı kurar.

Bu mektepte okuyan bir grup öğrenci ise bu okul takımına seçilen oyuncuların kendilerinden daha iyi olmadığını düşünüp yeni bir kulüp kurmayı düşünürler.

Okul takımına alınmayan Asım isminde bir öğrenci, durumu Muş milletvekili olan babasına anlatır. Bu sayede bir araya gelen bu grup 14 Mart 1923 tarihinde Gençlerbirliği’ni kurmuş olurlar.

Bir söylentiye göre Ankara gelinciğinden esinle, başka bir söylentiye göre ise o tarihlerde Karaoğlanoğlu hanındaki dükkânlarda renk çeşitliliği olmaması sebebiyle kulübün renklerini kırmızı-siyahı olarak belirlerler.

Sultani’de okuyan bu yirmi-yirmi beş kişilik öğrenci grubu, takımlarını kurduktan sonra ilk olarak Sultani takımıyla maç yapmak isterler. Boş bir sahada yapılan maç sonucu Gençlerbirliği mücadeleyi 3-0 kazanır.

“Hamit tarlası” isimli arazide oynanan maçtan sonra resmî lise takımıyla “Gençlerbirliği’nin birleşmesi gündeme gelir. Söylentiye göre Gençlerbirliği takımını kuran öğrenciler Ankara gelinciklerinden oluşan kırmızı-siyahlı bir buket yaptırarak hocalarına hediye ederler ve böylece kulübün rengi kırmızı-siyah ile özdeşleşir.

GENÇLERBİRLİĞİ MESAJ YAYIMLADI

Gençlerbirliği Kulübü’nün internet sitesinden yayımlanan mesajda, “14 Mart 1923 günü bir lisenin bahçesinde yeşeren umutlarla kurulan Gençlerbirliği, bugün 99 yaşında! Kurulduğu günden bugüne gençlere güvenmekten vazgeçmeyen, değerlerinden kopmadan büyüyen Gençlerbirliği, yüz yıla dayanan mazisiyle Türk futbolundaki özgün yerini korumaya devam ediyor. İsmiyle, armasıyla, tarihiyle ve kültürüyle özgün bir camia olan Gençlerbirliği başkenti temsil etmeye, Türkiye’nin en güzide kulüplerinden biri olmaya devam edecek. Gençlerbirliği, var ol daima!” ifadeleri kullanıldı.

GENÇLERBİRLİĞİ ANITKABİR’DE

Bugün 99. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Gençlerbirliği, Anıtkabir’de Ata’nın huzuruna çıktı. Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlerbirliği idari ve teknik ekibi, Gençlerbirliği futbolcuları, Gençlerbirliği Kick Boks takımı, kulüp personeli, üyeler ve taraftarların yanı sıra Hacettepe Yönetim Kurulu , Hacettepe Spor futbolcuları, personeli, üye ve taraftarları ziyarette yer aldı.

Başkan Niyazi Akdaş liderliğindeki heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Ziyaretin son bölümünde Başkan Niyazi Akdaş, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Akdaş deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk…

Kurduğunuz Cumhuriyet ile yaşıt kulübümüz Gençlerbirliği Spor Kulübünün başkanı olarak, gururla ve heyecanla huzurunuzdayız.

Sizin buyurduğunuz gibi; ‘Her çeşit spor faaliyetini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde itina ile yetiştirilmesi önemlidir.’ sözünden hareket ile kulüp olarak 99 yıldır Türk sporuna zeki, çevik ve ahlaklı genç yetenekler yetiştirmeye çalıştık.

Gençlerbirliği ailesi olarak, gösterdiğiniz yoldan asla ayrılmayacağımıza, her gün biraz daha artan özlem ile yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte ilkelerinizin takipçisi olacağımıza söz veriyor, manevi varlığınız önünde saygı ve minnet ile eğiliyoruz.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gençlerbirliği’nden Gitti Fenerbahçe’nin Yıldızı Oldu

Süper Lig’de Ankaragücü’ne İlk Aşamada Ne Kadar Para Lazım?