in

Hakem Operasyonunu Kim Yaptı?

Türk futbolunda yeni bir dönemin başlamasına neden olan ”hakem opresyonunun” kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerden Süper Lig’den 17 takımın bilgisi dahilinde yapıldığı, sadece Başakşehir, Fenerbahçe ve Alanyaspor kulüplerinin habersiz olduğu ifade edildi.

Kulüpler Birliği 12 hakemin görevden alınmasını, bir önceki Merkez Hakem Komitesi Başkanı Serdar Tatlı döneminde gündeme getirdi. Ancak, Serdar Tatlı bunu kabul etmedi ve istifa etti.

Bu operasyonu yapabilmek için yeni MHK başkanı Ferhat Gündoğdu göreve getirildi.

İddialara göre, Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki bazı yöneticilerin haberi dışında bu karar onandı.

MHK’nın, Cüneyt Çakır için aldığı “Süper Lig’de maç yönetemezsin” kararı Çakır’ın 2022’de Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda, görev almasını da zora soktu. Ayrıca UEFA ve FIFA’nın bu durumla ilgili TFF’den en kısa zaman içerisinde rapor alması bekleniyor. Süper Lig’in şaibeli olup olmaması akıllara gelirken kümeye düşecek takımlar için Tahkim Kurulu kapısı da açıldı.

Kulüpler Birliği’nin, Fenerbahçe, Alanyaspor ve Başakşehir’den habersiz bu hakemlere görev verilmemesini için başvuruda bulunması, Kulüpler Birliği’nin geleceğini tartışmaya açtı.

FERHAT GÜNDOĞDU’DAN AÇIKLAMA

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ferhat Gündoğdu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündoğdu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

“Süreçten bahsedelim. Bu kararın açıklanması 48 saat olmadı. Kamuoyunda bununla ilgili çok fazla söylemler oldu. Aldığımız karar operasyon veya temizlik gibi kelimelerle değerlendirilmesini kabul etmiyorum. Bunlar doğru değil. MHK olarak yaptığımız çalışmanın, bir projenin, Türk hakemliğinin geleceği için atılan adımın birinci adımıdır. Hakemlerimiz ve kurumumuz çok yıpratılıyor. Bunun bir proje ve sistem içi çalışma olduğunu bilirsek, eleştirilerimizi bu yönde yaparsak daha iyi olacak.

TFF Başkanı Nihat Özdemir ve ekibinin teveccühüyle göreve geldik. Önceki MHK başkanının tasarrufu oldu ve 11. haftada göreve geldik. Ligin adil bir şekilde oynanması için devamını sağlayacaktık. Bir yandan da yıllardır konuşulan değişim sürecinin sinyalleri verilmişti. Bunun için de bir projeyi planlamak gerekiyordu. Bir plan ve program yaptık. 4 ay boyunca aslında herkese süre tanıdım. Buna çalışma arkadaşlarım da dahil.

Türk futboluna bir hizmet sunuyorsak ve bunu yukarıya çıkarmak istiyorsak neler yapmalıyız diye kendi içimizde de birbirimize sorduk. 4 ayda hakem arkadaşlarımla çok ince bir çalışma yaptık. 8 Mart’ta harekete geçtik. Bu bir klasman belirleme. Bunun ismi bu. Klasman belirleme her yıl yapılır. Alışık olmadığımız konu klasmanlar sezon başında Temmuz ve Ağustos ayında bir de arada belirlenir. Benden önce Serdar Tatlı’nın döneminde klasman belirleme dört döneme çıkarıldı. Nedeni performansı düşük olan hakem ve gözlemcilerin yıl sonuna kadar devam etmemek için bu uygulamaya gidildiğini anlattılar. Son 48 saatte bu kararın ne kadar isabetli olduğunu gördüm.

Kriterler şunlar. MHK’nın klasman kriterleri vardır. Orada bir algoritma var. Gözlemci notu, hakemlerin maç sayısı, maçların ağırlık derecesi her an sizi sıralar. Bu sıralamaya göre talimata göre bir alta indirir. Listenin en altındaki yüzde yirmiye inen arkadaşlarımız klasman düşer. Bu gördüğünüz isimler arasında oraya girmeyen isimler var. Bu soru işareti. Üç kategoride arkadaşlarımız var. Birinci kategorideki arkadaşlarımız o performans listesinde olmayan ancak hakemliğin son senelerine gelmiş. İsimleri yıpranmış. Hakemliği güven kaybına uğratan isimler. Her yıl 30-40 maça çıktığınızda ister istemez yıpranıyorsunuz. Bu arkadaşlarımız zaman içerisinde çok fazla yıprandılar.

Trabzonspor’un yarışta tek kalması doğrudan etken değil ama etki eden şeylerden biri de bu oldu. Maç planlamalarını yaparken maç oynamaya çalışan takımlar, seyircinin maç dahil olduğu maçlar olacak. İlk maçlarda yeni hakemlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Onların mental durumunu da takip etmemiz gerekecek. Bu durum bize dolaylı bir etken oldu. Kalan haftalar için endişeye gerek yok. Biz ve hakemle güvenin. Kamuoyu insani hatayı kabul ediyor. Bu 12 hakem de hata yaptı, en genç arkadaşlar da bu hataları yapıyor. Kamuoyu genç arkadaşlarımızın hatalarını kabul ediyor. Yolları ayırdığımız arkadaşlara zaten uzun süredir az maç verdik. Genç arkadaşlara daha çok maç verdik. Kadın hakemlerimiz artık daha fazla görev alacak. Bu kararımızı da göreceksiniz.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mete Kalkavan Hakemliği Bıraktı

Chelsea’nin Satış Süreci Donduruldu