in

İRANLI KADINLAR MAÇLARI STADYUMLARDA İZLEMEK İSTİYOR

İran’da bir grup kadın milletvekilinin, kadınların spor müsabakalarını izlemek için stadyumlara alınmamasına ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mesut Sultanifer’e soru önergesi verdiği bildirildi.

İran İşçi Haber Ajansı’nın (ILNA) meclisteki Ümit Fraksiyonu üyelerinden Fatma Hüseyni’nin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, bir grup kadın milletvekili, kadınların spor müsabakalarını izlemek için stadyumlara alınmaması nedeniyle Sultanifer’in cevaplaması için soru önergesi sundu.

Hüseyni, meclis başkanlığına sunulan soru önergesinde, “Kadınların da spor müsabakalarını stadyumlarda izleyebilmesine yönelik uygun ortam oluşturmak için şu ana kadar ne tür programlar yapıldı ve hangi adımlar atıldı?” ifadesinin kullanıldığını aktardı.

İranlı kadınlara uygulanan söz konusu yasağın, rakip ülke takımı taraftarlarına uygulanmadığını hatırlatan Hüseyni, “yasağın anayasal haklara aykırı olduğunu” vurguladı.

Hüseyni ayrıca, sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabından yaptığı paylaşımda da “Sayın Sultanifer, kadınların stadyumlara girmesinin önündeki engeli kaldırmak için sizin tarafınızdan ne tür çalışmalar yapıldı? Bu ayrımcılığın sonlandırılması için neler yapacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Dünya Kupası elemeleri kapsamında önceki gün Tahran’da oynanan İran-Suriye maçında, Suriyeli kadınların stadyuma alınıp İranlı kadınların dışarıda bırakılması, ülkede kadınların spor müsabakalarını izleyememesi konusunu yeniden alevlendirdi.

Karşılaşmayı izleyen Suriyeli kadın taraftarların fotoğraflarına geniş şekilde yer veren İran medyası konuyu, “Ancak İran’da yaşanabilecek bir çelişki!” şeklinde vermişti.

BAZI KADIN MİLLETVEKİLLERİ DAVETİ REDDETTİ

Suriye maçından önce Spor Bakanlığı ilk kez kadın milletvekillerini karşılaşmaya davet etti ancak vekiller daveti geri çevirdi.

Milletvekili Parvaneh Salahshouri, davete neden olumsuz yanıt verdiğini şu sözlerle açıkladı;
“Genç kızların stadyuma girebilmek için erkek gibi giyinmek zorunda oldukları bir dönemde onları temsil eden biri olarak özel bir izin sayesinde stadyuma gidemem. Ancak onların da bizimle birlikte gelmelerine izin verilirse giderim.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de liberalleşme adımları çerçevesinde kadınlara destek verdiğini söyledi ancak kabinede hiçbir kadın bakana yer vermemesi nedeniyle bu sözleri ciddiye alınmadı.
İran 2018 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan ilk ülkelerden biri olmuştu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

JOSE SOSA TRABZONSPOR’DA

ADEM BÜYÜK MALATYA'DA