in

İşte A Millî Takımımızın EURO 2024 Elemelerindeki Rakipleri

2024 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinin kuraları bugün EURO 2024’e ev sahipliği yapacak olan Almanya’nın Frankfurt kentinde Festhalle Etkinlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

A Millî Takımımız, UEFA’ya üye olan 53 ülkenin katıldığı kura çekimi sonucunda D Grubu’nda Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile eşleşti.

Kura çekiminde takımlar, 2022/23 UEFA Uluslar Ligi’nde, müsabakalara başladıkları ligler, elde ettikleri puan ve derecelere göre 7 farklı torbaya ayrılırken, Türkiye 4. Torba’dan kura çekimine katıldı.

Kura çekimi sonucunda oluşan gruplar şöyle:

A GRUBU: İspanya, İskoçya, Norveç, Gürcistan, Güney Kıbrıs

B GRUBU: Hollanda, Fransa, İrlanda Cumhuriyeti, Yunanistan, Cebelitarık

C GRUBU: İtalya, İngiltere, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Malta

D GRUBU: Hırvatistan, Galler, Ermenistan, TÜRKİYE, Letonya

E GRUBU: Polonya, Çekya, Arnavutluk, Faroe Adaları, Moldova

F GRUBU: Belçika, Avusturya, İsveç, Azerbaycan, Estonya

G GRUBU: Macaristan, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Litvanya

H GRUBU: Danimarka, Finlandiya, Slovenya, Kazakistan, Kuzey İrlanda, San Marino

I GRUBU: İsviçre, İsrail, Romanya, Kosova, Belarus, Andora

J GRUBU: Portekiz, Bosna Hersek, İzlanda, Lüksemburg, Slovakya, Lihtenştayn

EURO 2024 Elemeleri Müsabaka Formatı ve Finallere Katılım

Her grupta takımlar, rakipleriyle biri iç, diğeri dış sahada olmak üzere iki karşılaşmaya oynayacak.

Maçlar sonunda gruplarını ilk iki sırada tamamlayan 20 takım finallere gitmeye hak kazanacak.

EURO 2024 eleme grubu maçları sonunda finallere katılmayı başaramayan takımlar arasından, 2022/23 UEFA Uluslar Ligi A, B ve C Liglerinde elde ettikleri derecelere göre belirlenecek play-off maçlarının ardından rakiplerine üstünlük sağlayan 3 takım da Almanya’daki final turnuvasına katılmaya hak kazanacak.

Bu takımlara ev sahibi Almanya’nın da doğrudan katılımıyla EURO 2024 finallerinde 24 takım mücadele edecek.

EURO 2024 Elemeleri Maç Takvimi

2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu Maç Programı:

Tarih                Saat         Maç 
25.03.2023     20.00     Ermenistan-Türkiye
28.03.2023     21.45     Türkiye-Hırvatistan
16.06.2023     21.45     Letonya-Türkiye
19.06.2023     21.45     Türkiye-Galler
08.09.2023     21.45     Türkiye-Ermenistan
12.10.2023     21.45     Hırvatistan-Türkiye
15.10.2023     21.45     Türkiye-Letonya
21.11.2023     22.45     Galler-Türkiye

Play-off yarı final maçları

21 Mart 2024

Play-off final maçları

26 Mart 2024

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ömer Erdoğan Bursaspor Yardım Kampanyasına Katıldı

Futbolda Günün Sonuçları