in

Judoda 17 Yıl Sonra Madalya

Türkiye, 17 yıl aradan sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan Büyükler Dünya Judo Şampiyonası’nda erkekler 81 Kg’da Vedat Albayrak’ın kazandığı bronz madalya ile kürsüde yer almanın mutluluğunu yaşadı.

2001 yılında Selim Tataroğlu’nun Almanya’da elde ettiği gümüş madalyadan sonra günümüze kadar Dünya Şampiyonalarında kürsüden uzak kalan Ay-yıldızlı judocularımızın hasretini Vedat Albayrak sonlandırdı.

Albayrak, ilk turu bay geçti. İkinci maçında Karadağlı, üçüncü turda Lüksemburglu, dördüncü turda Rus, çeyrek finalde geçen yılın dünya şampiyonu Alman Wieczerzak’ı ipponla yenerek yarı finalist oldu. Bu turda dünya sıralamasında ilk sırasında yer alan İranlı Saeid Mollaei ile başa baş mücadele çıkaran ve normal süresi puansız geçen müsabakanın altın skorunda bir anlık hata yapan Albayrak, bronz madalya için Polonyalı Swarnowiecki ile karşılaştı. Rakibini ipponla yenen Vedat Albayrak, bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu sıkletteki diğer judocumuz İlker Güldüren de ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci turda Çinli rakibine ippon yapan Güldüren, üçüncü turda Belçikalı Chauchi’ye kendi oyununu yaparken yenildi.
Kadınlar 63 Kg’da Büşra Katipoğlu müsabakalarına iyi başladı. İlk turda Finlandiyalı rakibini ipponlayan Katipoğlu ikinci maçında Danimarkalı rakibine waza-ari üstünlüğü kurdu ve üçüncü maçında dünya birincisi Fransız Agbegnenou’yla eşleşti. Bu turdaki müsabakasında rakibine yenildi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Lig, Kolay Bir Lig Değil

Alanyaspor Seriye Bağladı