in

İLBER ORTAYLI’DAN ARDA OLAYINA YORUM

Ünlü tarihçi, Prof. İlber Ortaylı milli takım uçağında gazeteci Bilal Meşe’ye saldıran ve sonrasın da kadrodan çıkartılan Arda Turan hakkında konuştu.

ÜNLÜ TARİHÇİ ORTAYLI, ARDA TURAN’A İMZALI KİTABINI GÖNDERMİŞ, ARDA DA BUNU SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞMIŞTI

CNN Türk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katılan ve http://www.hurriyet.com.tr/ de yer alan habere göre; İlber Ortaylı, “Arda Turan tanıdığım futbolcular arasında en cahili değil” diyerek şunları söyledi:

Ben şeyi doğru bulmuyorum, bu millet kitle halinde bilmeden etmeden ya da bilerek ederek kitle halinde saldırıyorlar. Bu, uygar bir topluluğa yakışan bir tavır değil.

Her insan her insanı eşit derecede tanımaz. Şimdi ben dinledim, uzun bir cehalet edebiyatı gidiyor. Ben tabi futbolla çok derin ilgilenmiyorum. Beşiktaş’ı tutuyorum ama Beşiktaş’a da şu son stat olayından sonra hiç hoş bakmıyorum. Çünkü o stadı orada o şekilde genişletmek hem şehrin trafiği açısından bir problem oldu, çocuklar okul arabalarında kalıyor ve en kötüsü bizim saray üzerinde çok kötü fiziki etkileri var. Adı üstünde Dolmabahçe. Dolma bir alan üzerindeyiz.

Dolmabahçe Sarayı’nın sadece Türkiye için değil bir alay ülke tarihi için ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. Onlar ayrı…

“EN CAHİLİ DEĞİL, İLGİLENİYOR, OKUYOR…”

Fakat bu Arda Turan benim tanıdığım futbolcuların içinde bir kere en cahili değil. Onu söyleyeyim. İlgileniyor. Belirli şeylere ilgisi var. Oturuyor dinliyor okuyor filan. Ne için kavga edildi bilmiyorum. Belli ki fizik ağırlığı olan insanlarda böyle bir kavgaya filan daha çok eğilimi olabilir.

Öteki taraf ne kadar melek onu da bilmiyorum. Gazeteci yani bizim gazeteler de bellidir. Ama bunu doğru bulmuyorum. Yani bu kitle halinde saldırıyı doğru bulmuyorum. Bu mahalle psikolojisidir.

İkincisi, bu artık beynelminel bir futbolcu.

Fatih Terim üstada son derece saygım var ama birine milli takımdan pılını pırtını topla git dersen o da istifa eder.

Ben Türk milli takımının, kendi oyuncularımız açısından çok zengin imkanları olduğunu zannetmiyorum. Çünkü bütün takımlarımızın Afrikalı ve güney Amerikalı futbolcularla dolu olduğunu biliyorsunuz.

“BU NETİCEYİ DOĞRU BULMUYORUM”

Almanya’da, Hollanda’da yetişen futbolcularımızın da üçte biri ancak razı oluyor vatandaşlığını yahut çifte vatandaşlığını tutup bize gelmeye. Hepsi oraların milli takımlarını tercih ediyor.

O yüzden doğru bulmuyorum ben bu neticeyi.

ORTAYLI İMZALI KİTABINI GÖNDERMİŞTİ

Öte yandan, İlber Ortaylı geçtiğimiz aylarda yeni çıkan kitabını imzalayıp Arda Turan’a göndermişti.

Arda Turan da, Ortaylı’nın imzaladığı kitaba düştüğü notu sosyal medyadan takipçileriyle paylaşmıştı.

Arda’nın 4 Nisan’da yaptığı paylaşım şöyle: Canım İlber hocam “Barselona sefer-i hümayununda goller için” diyerek imzalamış yollamış, ellerinden öperim İlber Ortaylı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ARDA’YA EŞYALARINI TOPLAMASINI SÖYLEDİM

BOLT 10.03'LÜK DERECESİYLE BİRİNCİ