in ,

BeğendimBeğendim

Ligin Bu Şekilde Tescillenmesini Kabul Edemeyiz

Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert, ”Şu anki duruma göre üç takımın düşüp, birinin şampiyon olmasını ve ligin bu şekilde tescillenmesini kabul edemeyiz.” dedi.

Fatih Mert, ”Koronavirüse karşı tüm önlemlerimizi aldık. Süper Lig’in ertelenmesi kararından sonra tüm futbolcularımıza izin verdik. Tüm oyuncularımız Ankara’da. Çarşamba günü takımımızı toplamayı düşünüyoruz. Liglerin durumu hakkında üç farklı senaryo konuşuluyor. Şu anki duruma göre üç takımın düşüp, birinin şampiyon olmasını ve ligin bu şekilde tescillenmesini kabul edemeyiz.” diye konuştu.

Başkan Mert, Ankaragücü’ndeki ekonomik bozulmanın 10 yıldır önce başladığını ifade ederek, ”Ankaragücü-Ankaraspor birleşmesi döneminde gelen yönetim Ankaragücü bütçesinin çok üzerinde oyuncular almıştı. O yönetim mahkeme kararıyla gitmek zorunda kalınca bu borçlar kulübün sırtına kaldı. Ankaragücü’ndeki ekonomik iflas o günlerde başladı.” dedi.

Kulüp olarak tedbirlerini aldıklarını dile getiren Fatih Mert şunları söyledi:

”Kulüp çalışanlarının dörtte biri çalışıyor. Açıklamaları takip ediyoruz. Kulüpler Birliği ile bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Kulüpler Birliği’nin telekonferansla yaptığı toplantıda varsayımlar üzerinde duruldu. En erken 17 Nisan’da başlar denildi. Bazıları daha da geç olur denildi. Bir iki başkan liglerin tescil edilmesi yönünde fikir beyan etti. Liglerin tescil edilmesi yolundaki senaryo kabul edilemez. Bir başkan da bu sene lig tamamen ertelensin görüşünü sundu. Bunların resmi ya da kabul edilebir bir yanı yok. Görüşmelerde 3 senaryo olabilir diye konuşuldu. Türkiye’de vaka sayılarını her gün Sağlık Bakanımızın açıklamalarıyla öğreniyoruz. Her gün vaka sayısı, ölü sayısı artıyor. Bu böyle giderse bu ligler iptal olur. Her gün kısıtlamalar geliyor. Önce kafeler kapatıldı, restoranlar kapatılıyor, sadece paket servise veriliyor. Marketler belli günler kapatılıyor. Tedbirler artıyor, bu tedbirlerin artması futbola da gelecek. İnsanların sokağa çıkmasının az olduğu bir ortamda, nerdeyse OHAL ilan edilmeden bir kısıtlama yaşanıyor. Sağlık açısından çok doğru buluyorum. Bu ortamda futbol nasıl oynanacak, bu ligler nasıl devam edilecek? Çok zor. Biz futbolcuları buralarda tutamayız. Yabancılar burası daha güvenli diye duruyorlar ama vaka sayısı fazlalaştıkça nasıl çıkarırız nasıl oynatırız bilmiyoruz. Biz evde kalamıyoruz, kulüp işlerini takip etmek zorundayız. Lütfen sizler evde kalın, bunu en hasarsız şekilde atlatalım. Ankaragücü transfer yasağını kaldırabilmek için 96 milyon lira ödeme yaptık. Bu paraları bulduk ve borçlandık. Böyle bir ortamda bunu kabul edebilir miyiz? Mümkün değil. Ligin ikinci yarısında puan tablosunda biz 10. sıradayız. Ligler bu sene yok sayılabilir. Lig 20-21 takım olabilir.”

Ankaragücü Kulübü’ne bugüne kadar zaten vuran vurmuş. Çok büyük sıkıntıları vardı. Ankaragücü’nün şimdi bir de korona vurmaya başladı. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımıza ben buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Hem bizim kulübümüze hem de biliyorum birçok kulübe destekleri var hükümetin, devletin. Kurumların sponsor olması anlamında destekleri oldu. Kulüplerin tamamının işinin kolaylaştırıldığını biliyorum ben.

Vergi, SSK ve diğer konularda. Spor kulüpleriyle ilgili şu anda çıkan bir erteleme görünmüyor. Yakın zamanda kolaylaştırmalar olacağını tahmin ediyorum. Yapılandırmalar, vergiler, SSK’lar ertelenebilir diye düşünüyorum. Alınmasın diyeceğim ama devlette nereye kadar bu işlerle baş edebilir. En büyük sorunlardan bir tanesi daha önce yaşadığımız gibi şimdi de finansal sorunlar. Mali sayman ve diğer yönetici arkadaşlarla konuşuyoruz 26’sına kadar ödememiz gereken, vergi yapılandırması, stopajlar, SSK yapılandırmaları ve sigortalar var.

Tabii biz Ankaragücü olarak gelirleri daha önceden durmuş bir kulübüz. Hiçbir geliri olmadan bu işi götürmeye çalışıyoruz. Zorlanıyoruz. Temlikli bir şekilde gelecek gelirler de bir şekilde gelmeyecek. Maç oynanamadığı için seyirci hasılatı olmayacak. Ürün satışı olmayacak. Kulüpleri çok zor günler bekliyor. Bu finansal sistemle ilgili de UEFA’dan futbolcu sözleşmeleriyle ilgili herhalde bir karar çıkar. Çünkü bütün Avrupa’da ligler ertelendi. Onlar da bizim gibi sorunlar yaşıyorlar. Orada daha büyük bütçeler var. UEFA’dan gelecek bir kararla TFF de bunu Türkiye’de uygular diye düşünüyorum.

Liglerle ilgili erteleme kararı aldı bakanlığımız ve futbol federasyonu, kulüpler birliği beraber oturdular o toplantının sonucunda böyle bir karar çıktı. O karardan sonra biz kulüpler birliği telekonferans yöntemiyle bir toplantı yaptık. O toplantıda biz Kulüpler Birliği’nden federasyon aracılığıyla bakanlık bir tarih istiyor olarak algıladık. Onun sonucunda da bilmediğimiz bir takvim işliyor. Şu söylendi, en erken 17 Nisan olmak şartıyla bu liglerin başlayabileceğini düşünüyoruz. Ama en erken 17 Nisan.

Benim şahsi fikrimi soruyorsanız, kolay kolay bu tarihte ligler başlamaz gibi geliyor bana. Çünkü devletimizin bu kadar önlemi var. Sokağa çıkmayın deniyor, şimdi takımları biz buraya çağırdık. Diğer kulüpler de o şekilde. Burada insanlar 45-50 kişi bir araya gelecek, antrenman yapacak. Nasıl olacak bu işler bilmiyorum ama gidişat iyi görünmüyor.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastalık Belirtisi Yok

İngiltere’den Dönen Milli Boksörlerde Koronavirüs Çıktı