in

BeğendimBeğendim BeğenmedimBeğenmedim HarikaHarika GüldümGüldüm ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Ülkemizde pinpon olarak da adlandırılan masa tenisi, bir masa, raket ve topla oynanabilen, oldukça yaygın ve sevilen bir spordur. İngiltere’de 19.’ncu yüzyılın sonlarında gelişmeye başlayan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşan bu spor, tef benzeri gerilmiş raketler ve selüloit yapılı top ile oynanmıştır.

Topa raketle vurulduğu esnada çıkan ses nedeniyle bu spor pinpon ya da ping pong adıyla da anılmaktadır. Masa tenisinde birlik ya da federasyon oluşturmak anlamında 1902’den başlayarak bazı girişimler olmakla birlikte, 1920 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FITT) kabul görmüş ve 110’dan fazla ülke federasyonu bu oluşuma katılmıştır.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi ekipmanları nelerdir sırayla bakıyoruz…

Masa Tenisi Masası

Masa tenisi sporu, sert, düz, ve genellikle yeşil ya da mavi renkte olan bir masada oynanır. Masanın  uzunluğu 274 santimetre, genişliği ise 152 santimetredir. Masanın yüksekliği yerden 76 santimetredir. Masa tenisi şampiyonalarında sporcuların rahat bir şekilde mücadele edebilmeleri için; her masaya eni en az 6 metrelik ve boyu en az 12 metrelik bir alan oluşturulur. Masa tenisi masasının tam ortasında enlemesine gerilen ağın yüksekliği ise 15 santimetre 25 milimetre olmak zorundadır. Buna net düzeneği adı verilmektedir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topu selüloid ya da benzeri plastik malzemeden beyaz veya portakal rengindedir. Küre  şeklindeki masa tenisi topunun çapı 40 milimetredir ve ağırlığı ise 2.7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Raket için kullanılan malzemelerin minimum %85’lik bölümü tahtadan oluşmaktadır. Genelde tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü plastik ya da kauçukla kaplıdır. Raketin top ile temas eden kısmı ise katı ve pürüzsüz bir nitelikte olmalıdır. Raketin topla temas eden yüzeyi yapışkan dahil kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen süngersiz tırtıl lastik ile veya tırtılları içeride veya dışarıda olan ve yapışkan dahil toplam kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen sandviç lastikle kaplı olacaktır.

Masa Tenisi Oyun Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisinde, raketle vurulan top, saha dışına çıkmamak kaydıyla (yere düşmemesi gerekmektedir) ağın iki yanı arasında gidip gelir. Tarafların önceden kararlaştırması koşuluyla karşılaşma üç ya da beş set  üzerinden oynanır ve oyun servisle başlatılır. Oyuncu kendi sahasına gelen ve en fazla bir kez topa raketiyle vurup, topu rakibinin sahasına gönderir. Kurallar çerçevesinde bunu gerçekleştiremeyen oyuncunun rakibi bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra oyunun tekrar başlayabilmesi için servis atılır. Toplam beş sayıda bir servis atan değişir. 21 sayı kazanan seti de kazanır. Ancak set sonuna doğru 20-20’lik eşitlik yakalanırsa, servis her sayıda değişir ve rakibine iki fark atan oyuncu seti kazanır. Servis atılırken oyuncular avuçları açık bir şekilde havaya attıkları topa raketle vururlar ve sadece servis atışı sırasında top kendi sahasında bir kez zıplayıp rakip sahaya gitmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Karşılaşması

Çiftler karşılaşması olarak adlandırılan, her iki tarafta da ikişer oyuncunun yer aldığı maçlarda, servis atışını her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncular gerçekleştirirler. Servisi atan oyuncu topu masanın diğer yarısının kendisine göre çapraz kısmına gönderir. Eşler, sırasıyla değişerek servis kullanırlar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oyunda kaldığı süredir.
 • Top: Oyun sırasında top servis kullanacak oyuncunun elinde bulunurken servis için henüz havaya atılmasa bile oyundadır. Servis atıldıktan sonra da bir rallide let ve ya sayı kararı çıkan kadar oyunda sayılır.
 • Let: Sonucu sayı olmayan bir rallidir.
 • Sayı: Sonucu sayılan bir rallidir.
 • Raket eli: Raketi tutan eldir.
 • Serbest el: Raketi tutmayan eldir. Serbest kol ise serbest elin kol kısmıdır.
 • Eğer bir oyuncu elinde tuttuğu raketle veya raketi tuttuğu elinin bilekten aşağıda kalan bölümüyle topa temas ederse vuruş yapmış olur.
 • Bir oyuncu vurduğu top rakibin alanına temas etmeden veya oyun alanının dışına çıkmadan, rakibin oyuncunun giydiği kıyafetlere ve ya taşıdığı herhangi şeye temas ederse, oyuncu topu engellemiş olur.
 • Servis atan rallide topa ilk vuran oyuncudur.
 • Karşılayıcı rallide topa ikinci olarak vuran oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eden görevlidir.
 • Masa tenisi maçlarında hakeme oyun içerisindeki durumlarla ilgili yardım olan bir de yardımcı hakem, bulunur.
 • Maçlarda ralliye başlanırken bir masa tenisi sporcusunun üzerinde bulunan kıyafetler ve taşıdığı aksesuarlar top dışında üzerindeki her şeyi kapsar.
 • Oyunda top net düzeneğinin masanın dışında kalan kısmının altından ya da üstünden geçerse yine netin dışından ya da üzerinden geçmiş sayılır. Masa tenisi oyun alanının iki uç noktasına kadar masanın uzantısı devam ediyor sayılır.

Yazar viralspor

Bir yorum

Yorum yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESSİ’YE VERGİ KAÇIRMAKTAN 21 AY HAPİS

SKANDAL MAÇI ARSİNSPOR KAZANDI