in

Mehmet Topal 20 Yıllık Kariyerini Noktaladı

Süper Lig’de 3 farklı takımla şampiyonluk yaşayan, A Milli Takım formasını da 81 kez terleten Mehmet Topal, 20 yıllık başarılarla dolu futbolculuk kariyerini sonlandırdı.

36 yaşında aktif futbol yaşamını sonlandıran Mehmet Topal, ulaşılması güç, belki de bundan sonra kırılması imkansıza yakın rekorlarla veda etti.

Çanakkale Dardanelspor’un altyapısında futbol hayatına başlayan ve 2005’te A takıma yükselen Mehmet Topal, Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir’de şampiyonluk kazanarak aynı ligde 3 farklı takımla şampiyon olan ilk ve tek Türk futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı.

40 futbolcu Süper Lig’de 2 farklı takım ile şampiyonluk sevinci yaşarken, aynı ligde 3 farklı takımda şampiyonluk yaşayan tek isim oldu.

Kariyerinde toplamda 563 resmi maçta forma giydi, 38 gol ve 33 asiste imza attı.

Avrupa’da 100 maçın üzerine çıkan ender isimlerden biri olan başarılı futbolcu, dalya dediği Avrupa kupalarında 2 farklı rekoru eline geçirdi. Topal, Şampiyonlar Ligi’nde önemli bir rekoru eline geçirerek Galatasaray, Valencia, Başakşehir ve Beşiktaş ile devler liginde sahneye çıktı. Avrupa kupalarında 104 maça çıkarak bu alanda da rekoru elinde bulunduran Mehmet Topal müthiş bir kariyere imza attı. Avrupa kupalarında en çok sahaya çıkan Mehmet Topal’ı 101 maç ile Bülent Korkmaz, 99 maç ile Emre Belözoğlu takip ediyor.

Topal, ay-yıldızlı forma altında 13 kez Ümit Milli, 81 kez de A Milli olmak üzere toplam 94 kez mücadele etti.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MHK Görev Dağılımını Yaptı

Birol Akkaya: Şampiyon Olacağız