in

MHK’dan Bir İlk… Hakem Kararları Televizyonda Değerlendirildi

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı ve Hakem Hocası Murat Ilgaz ile UEFA Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, haftanın kritik hakem kararlarını değerlendirdi.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Yardımcısı ve Hakem Hocası Murat Ilgaz ile UEFA Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, Alayaspor – İstanbulspor maçında yaşanan pozisyonları ve akemin hatalarını anlattılar.

İşte o üç pozisyon hakkında yapılan yorumlar…

Alanyaspor – İstanbulspor karşılaşmasında 85. dakikada yaşanan pozisyonun değerlendirilmesi

Hugh Dallas: ”Gördüğünüz gibi 7 numaralı savunma oyuncusu açık şekilde ayağını fazlaca kaldırıyor ve rakip oyuncuya vuruyor. Oyuncu yere düşüyor. Hakem pozisyona yakın ve bu tehlikeli hareket olduğu için sarı kart olması doğru.”

Alanyaspor kırmızı kart posizyonu

Murat Ilgaz: ”Doğru bir uygulama. Hakemlere tolerans göstermemesini söyledik. Gerekiyorsa ikinci sarı kart göstermeleri gerekiyor.”

Alanyaspor – İstanbulspor karşılaşmasında 66. dakikada yaşanan pozisyonun değerlendirilmesi

Murat Ilgaz: ”Eğer bir oyuncu bilerek oynadıktan sonra top eline gelirse burada bir ihlal yoktur. Herhangi bir şekilde sekme dahi olursa eline gelirse burada ihlal vardır. Bu pozisyonda yerden sekiyor ve ayağına geliyor. Burada hakemin penaltı vermesi gerekir. Hakem ilk kararında ısrarcı oldu ve oyunu devam ettirdi. Burada yapması gereken penaltı vermesi gerekir. VAR’dan sonra görmemiş olsa bile penaltı gerekirdi.”

Hugh Dallas: ”Burada bizi şaşırtan şey Türkiye’de VAR’ın sürekli oyuna dahil olmasını istemiyoruz. Normalde VAR hakemi çağırdığı zaman burada açık hata olması gerekiyor. VAR doğru yaptı ama hakemin kendi kararını uygulamasıydı. Burada oyuncunun kolu ciddi şekilde doğal olmayan konumda. Açık şekilde penaltıydı. Son karar hakeme aitti ve kararını değiştirmedi.”

”Penaltı kararı doğru”

Kayserispor ile Giresunspor arasında 45+2’de yaşanan penaltı kararını Hugh Dallas yorumladı. Dallas, ”Bu olaya baktığınızda televizyondan açıktı. Hakem neden VAR’a gitti anlamadık. Hakemleri eğitmeye çalışıyoruz. Top hareket halindeyken topu düşeceği yeri tahmin etmeleri ve doğru açıda durması gerekmesini istiyoruz. VAR bu pozisyonda hızlıca devreye girdi. Hakem izledi ve sarı kart gösterip penaltıyı verdi.” diyerek kararı destekledi.

Trabzonspor – Galasaray maçında yaşanan olaylar

Süper Lig’in 4. haftasında oynanan zorlu karşılaşmada Trabzonspor ve Galatasaray, penaltı beklediği tartışmalı pozisyonları Murat Ilgaz ve Hugh Dallas, yorumladı. İşte cevapları:

Trabzonspor – Galatasaray maçının 3. dakikasında yaşanan pozisyon:

Murat Ilgaz: Verilen karar doğru. VAR’da penaltı olmadığını görüyor ve hakemin kararını uyguluyor.

Hugh Dallas: Hakemin olduğu pozisyon doğru yer. Top Galatasaraylı 5 numaralı oyuncudan geliyor ve Trabzonspor’un oyuncusuna çarpıyor. Burada penaltı verilseydi eğer çok çok ağır olurdu. Hakem doğru karar verdi.

Trabzonspor – Galatasaray maçının 87. dakikasında yaşanan pozisyon:

Hugh Dallas: Bu tür pozisyonlarda top ele çarptığı zaman oyuncuların itirazı doğru ama top savunmacıdan sekiyor ve eline çarpıyor. Sacha Boey’in elleri yukarıda ve kasıtlı hareket yok. Oyuncu topun nereye gittiğini görmüyor. Bu karar doğru. Penaltı verilmez.

Valencia, kırmızı kartı doğru mu?

Konyaspor maçında kırmızı kart ile oyun dışında kalan Valencia’nın pozisyonunu Hugh Dallas, yorumladı. Dallas, ”Valencia rakibine şiddetli tekme atıyor. Kırmızı kart doğru. Hakem pozisyonu yakaladı. Yakalamasaydı eğer VAR hakemi uyaracaktı. Kırmızı kart gösterilecekti. Oyuncuların böyle davranmamasını öneriyorum.” açıklaması yaptı.

Adil Demirdağ’ın kartları doğru mu?
Konyaspor ve Fenerbahçe maçında Adil Demirbağ, ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı. Yaşan bu pozisyonları Murat Ilgaz ve Hugh Dallas yorumladı.

İşte cevapları:

Murat Ilgaz: Adil Demirbağ’ın yediği iki kartta doğru karar.

Hugh Dallas: Bu kararlar hakem için kolaydır. Hakemin görevi oyuncuları sahada tutmak ama oyuncular oyunun akışında bunu yapamıyorlar. Hakem de oyuncuları tutmakta zorlanıyor. Adil’in sarı kartı doğru karar. Hakemleri uyarıyoruz. Ucuz sarı kart vermeyin diye. Ama bu karar da sert hareket var.

Kaynak: ajansspor

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü’nün Basketbolda Fikstürü Belli Oldu

Ankaragücü 112 Yaşında