in

BeğendimBeğendim GüldümGüldüm BeğenmedimBeğenmedim HarikaHarika

“Hoca da Hata Yapıyor”, 19 Mayıs Bir Başka Bahara

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, yazarımız Metiner Erdem ile birlikte konuk olduğu Radyo Ostim’de soruları yanıtladı.

Başkan Koca’ya Metiner Erdem ile program sunucusu Atila Kiper’in yönelttiği sorular ve cevapları şöyle:

 TAKIM İÇİNDE SORUN YOK

Soru: Takım içerisinde huzursuzluk var mı?

Faruk Koca: Biraz önce futbolcular ile görüşmedeydim, açıkça bana söyleyin dedim. Bizi de eleştirebilirsiniz dedim. Sizin sorduğunuz soruyu ben de sordum.  Kendi aranızda mı sorun var, teknik heyetle mi, bizimle mi ilgili sorun var diye sordum. Somut olarak bir tane şey söyleyemediler. Bazen takımlar iyi giderken böyle tökezliyorlar.

ÖDEMELERDE SON YILLARIN EN İYİ DÖNEMİ

Soru: Ödemelerde sorun yaşanıyor mu?

Faruk Koca: Mali anlamda son yılların en iyi dönemini yaşıyoruz. Kasım hariç bütün ödemeleri yaptık. Sadece futbolcuların değil, teknik heyet ve futbolcular dahil hiç kimsenin alacağı yok.

HOCA DA HATA YAPIYOR

Soru: Taraftar baştan beri Teknik Direktör Mustafa Dalcı’ya tepkili, bu konuda ne diyeceksiniz?

Faruk Koca: Hoca hata etmez demiyorum, tabi hoca da hata yapıyor. Hoca da yanlış tercihlerde bulunuyor. Şu anda 14 maçta 27 puan ortalamamız var.  Çok da fena değil ama benim hesabım 14 maçta 37 puandı. Takım kaptanı Erdem ile ve diğer futbolcular ile görüştüğümde benden daha fazla üzgündüler. Futbolculara şunu söylüyoruz: Bu takımı Hoca yönetir, kulübü biz yönetiriz.

HİKMET KARAMAN BU KULÜPTEN İÇERİ GİREMEZ

Soru: Hikmet Karaman döneminde böyle demediniz, ortak akılla yönetilecek, ben bilirim diyen anlayışla çalışmam diyordunuz.

Faruk Koca: Benim için Hikmet Karaman dönemi kapanmıştır. Allah büyük konuşturmasın, ben olduğum müddetçe bu kulübün kapısından giremez.

HOCA GİTMESİ GEREKTİĞİNE KANAAT GETİRİRSE KENDİ GİDER

Soru: Mustafa Dalcı’yı görevden almayı düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız, daha kaç maç kredisi var? Türkiye’nin en iyi teknik direktörlerinden biri olduğuna inancınız hala sürüyor mu?

Faruk Koca: Hocayı görevden almayı düşünmüyorum. Ama vazgeçilmeyecek kimse yok. Hoca’yı iyi tanıyorum gitmesi gerektiğine kanaat getirdiği zaman kendisi gelir affını ister. Geçen sezon da bu şekilde kendisi ayrıldı. 2 maç istemediğimiz sonuçlar alındı, bu sorunları çözme adına gerekli krediyi futbolculara hocaya vermek zorundayız. Şu anda o süreçteyiz.

EN ÇOK KOŞAN İKİNCİ YA DA ÜÇÜNCÜ TAKIMIZ

Soru: Transferde neden yaşlı futbolcular tercih edildi? Yaşlı kadro bir yerde tıkanacaktı, şimdi bu süreci yaşıyoruz. Transferler yapılırken kriterleriniz neydi?

Faruk Koca: Ben de sizin gibi düşünüyordum. Bilimsel verilerle en çok koşan, saha içinde en çok mücadele eden ikinci ya da üçüncü takım Ankaragücü. Hoca geldiği zaman bu istatistikleri sizinle paylaşır.

NADİR KESİNLİKLE HATA YAPTI

Soru: Nadir niye yoktu bu hafta?

Faruk Koca: Öncelikle şunu söyleyeyim Nadir, Erdem Karagöl’ün oyuncusu değil. Nadir’in backraundu güçlü bir oyuncu. Adanaspor maçında dakika 90+4. Hiçbir oyuncu cesaret edemezken topu o aldı. Takımın penaltıcısı o değil, Eren ile Erdem. Kesinlikle ve kesinlikle hata yaptı. Hatanın cezası olarak da geçen hafta kadroya giremedi. Bazen ceza cezalandırmak için yapılmaz. Ceza bazen korumak için yapılır. Hoca da öyle yaptı.

EMRE YILDIZ VE YABANCI SCOUT EKİBİ

Soru: Transferi profesyonel ekibinizle yaptınız. Bu ekipte kimler vardı?

Faruk Koca: Emre Yıldız var bu ekipte. Emre’nin bilmediği 3 farklı isim de var, 3’ü de yurt dışında. Ben bu yabancı scout ekibine kulüpten değil, cebimden para veriyorum. Bu ekiple 3-4 kritere göre oyuncu alıyoruz. Ben iş neticelendikten sonra Emre’den görüşmeleri fiilen yapmasını istiyordum.

Emre, futbol şubesindeki görevine atanmadan önce sadece danışmanımdı. Benimle çalışmaya başladığından beri menajerlik yapmıyor. Kulüpten şu ana kadar primler dışında Emre Yıldız’a bir kuruş para vermiş değiliz. Emre ile başarı kriterine göre konuştuk. Takım başarılı olursa ben değerlendireceğim, parasını ödeyeceğim.

TAKIMDAN AYRILACAK OYUNCULAR

Soru: İsim vermek doğru olmaz ama devre arası yollarınızı ayıracağınız futbolcu var mı?

Faruk Koca: Şu an yok. Devre arasına bir iki hafta kala Hocayla oturup konuşacağız.

LUKASİK’İN MENAJERİNE TEPKİM VAR

Soru: Lukasik’in üzerini siz mi çizdiniz?

Faruk Koca: Lukasik’in menajeri ile ilgili benim tepkimin olduğu biliniyor. Ben futbolcuları alıp gideceğim dedi, ben de al git dedim. Hoca’nın oyuncuya söylediği bir şey var. Ya direkt 11’de oynatırım seni ya da kadroya alamam diyor. Hocanın vereceği bir değerlendirme olursa onunla ilgili ya da diğer futbolcularla ilgili onu da oturup konuşuruz.

HASAN HÜSEYİN’DE SORUN DİSİPLİNSİZLİK

Soru: Hasan Hüseyin Acar’ın durumu nedir?

Faruk Koca: Disiplinle ilgili yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı kendisine izin kâğıdı verdik.

İLK 11’İN SALI GÜNÜ BELİRLENMESİ

Soru: Hocanın Salı günkü antrenmanda ilk 11’ini belirlediğini, onları ayrı çalıştırdığını öğrendim. Dünyada bunun örneği yok. Nasıl izin veriyorsunuz buna?

Faruk Koca: Böyle bir şey yok. Maçtan bir ya da iki gün önce 11 belirleniyor. Ben hiç duymadım.

19 MAYIS BİR BAŞKA BAHARA

Soru 19 Mayıs Stadı’nın temelinin bu yıl atılacağını söylediniz. Daha ihalesi bile yapılmadı, bir ayda nasıl temel atılacak?

Faruk Koca: Bu yıl temel atılmasını bekliyorduk. Ama proje aşamasında, zemin etüdü falan bazı değişiklikler yapıldı. Önce 19 Mayıs Stadı yalnız yapılacaktı. Sonra o alanın bütünüyle ilgili bir kompleks çalışması olunca bundan dolayı bir gecikme yaşandı. Biraz gecikme yaşanacak.

SARAY TESİSLERİNİN BÜTÜNÜYLE İLGİLİ SORUN VAR

Soru: Saray Tesisleri ne oldu?

Faruk Koca: Bütünüyle ilgili bir sorun var. Bütünü bizim ihtiyacımızın üzerinde ve mali külfeti var. Bizim istediğimiz kısımla ilgili bakandan sözünü aldık.

NDUKA’YA 400 BİN EURO 

Soru: Transfer Yasağına konu olan kaç dosya var? Yasak kaldırılacak mı?

Faruk Koca: Nduka’nın 400 bin Euro’luk alacağına karşılık  daire takasıyla ilgili bir sorunu var. Onun dışında toplamı 1 milyon 450 bin Euro tutarında 7 dosyamız var. Hukuki süreçleri devam ediyor. Bizim transfer yasağı ile ilgili hiçbir sorunumuz olmayacak.

DAİRE BAĞIŞI YAPILDI

Soru: Daire bağışı sözünüz vardı, gerçekleşti mi?

Faruk Koca: Tabi, tamamını bağışladım.

MUSTAFA AMİNİ’DE SUÇLU KİM?

Soru: FIFA, Mustafa Amini’nin şikayeti üzerine Ankaragücü’ne 800 bin Euro ceza kesti. Siz de CAS’a itiraz ettiniz. İtirazınız reddedilirse Ankara’ya bile gelmeyen futbolcuya 10 milyon TL’nin üzerinde bir ceza ödenmesi söz konusu. Bu olayda suçlu kim?

Faruk Koca: Bu olayda hata rahmetli Tolga’nın. Emre Yıldız’ın söylediği metni yazsalardı, bu ceza gelmeyecekti.

BORÇSUZ ANKARAGÜCÜ SÖZÜ

Soru: Ankaragücü’nü borçsuz bir şekilde Süper Lig’e çıkaracağınızın sözünü verdiniz? Bu sözünüz hala geçerli mi?

Faruk Koca: Bu Dolar, Euro kur artışıyla nasıl yapacağız bilemiyoruz.

KULÜBÜN KASASINA 135 MİLYON LİRA GİRDİ 

Soru: Şu an kulübün borcu ne kadar?

Faruk Koca: Şu an futbolcuların, teknik heyetin, personelin maaşları düzenli ödeniyor. Daha bir kuruş dışarıdan destek almış değiliz. Bu yönetim kişisel ilişkilerini kullanarak ya da ceplerinden 135 milyon lira kulübe para aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofsaytta Yeni Teknoloji Test Edilecek

Tamer Açar Bypass Ameliyatı Oldu