in ,

Şampiyon Anadolu Efes

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi final serisinin 7. maçında Fenerbahçe Beko’yu 89-74 mağlup eden Anadolu Efes durumu 4-3’e getirerek şampiyon oldu.

Anadolu Efes, 10 yıl sonra 14. şampiyonluğu yaşadı ve ligde en fazla şampiyon olan takım unvanına sahip.

Fenerbahçe’nin 3 sezonluk şampiyonluk serisi ise son buldu.

Fenerbahçe Beko karşısında 38 sayı kaydeden ve Anadolu Efes’in galibiyetinin mimarı olan Shane Larkin, MVP seçildi. Birleşik Amerikalı, karşılaşmayı 3 ribabunt ve ve 4 asistle tamamladı.

Anadolu Efes ile Fenerbahçe arasında Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan maçın ilk sayıları Melli’nin iki serbest atışıyla geldi. İki takımın da zaman zaman sayı bulmakta zorlandığı ilk çeyrekte konuk ekipte Melih Mahmutoğlu’nun 4 üçlük atışından da isabet bulamaması dikkat çekti. Maçtaki ilk üçlüğü Larkin, 1. periyodun bitimine 5 dakika kala kaydetti ve takımını 11-8 öne geçirdi. Lacivert beyazlılar, televizyon molasına da bu skorla gitti. Larkin’in oyuna ağırlığını koymasıyla Anadolu Efes, skor üstünlüğünü ele geçirdi. Ancak bitime 3.30 dakika kala Bobby Dixon’ın önce üçlük ardından 2’lik atışıyla skor 14-14’e geldi. İlk çeyreğin bitimine 40 saniye kala Gudiric’in üçlüğüyle konuk ekip 22-21 öne geçti. Son hücumdan Anadolu Efes isabet sağlayamadı ve Fenerbahçe ilk çeyreği 23-21 önde tamamladı.

İkinci çeyrek, Guduric’in üçlüğüyla başladı. Sırp forvet, takımını 26-21 üstünlüğe taşıdı. Ev sahibi ekip, 2 serbest atış ve Moerman’ın üçlüğüyle skoru 26-26’ya getirdi. Anadolu Efes, Larkin’in 3 ve Micic’in 2 peşpeşe sayılarıyla ilk yarının bitimine 6.45 dakika kala 31-28 öne geçti. Obradovic’in mola almasının ardından hücuma geçen Fenerbahçe Beko’da Kalinic, üçlük çıkardı ve skora denge geldi: 31-31. Ev sahibi ekip, önce Sertaç’ın ardından Larkin’in serbest atışlarıyla skoru 35-31’e taşıdı; Sloukas’ın ilk yarının bitime 5 dakika kala kaydettiği 3’lük atışıyla fark tekrar 1’e indi: 35-34. İlk yarının bitimine 25 saniye kala Bobby Dixon’a, 3. kez faul çalındı. Çizgiye giden Larkin, 2 serbest atışta ta isabet buldu ve takımını 44-37 öne geçirdi. Fenerbahçe, ilk yarıdaki son hücumundan sonuç alamadı ve Anadolu Efes ilk yarıyı bu skorla üstün tamamladı.

Anadolu Efes’i ayakta tutan Larkin, ilk yarıda kaydettiği 20 sayıyla takımının ve maçın en skorer ismi oldu.

İkici yarıya Sertaç’ın iki 2’lik ve Larkin’in biri serbest atışıyla başlayan Anadolu Efes, çeyreğin bitimine 8.36 kala skoru 51-41 yaptı ve maçta ilk defa farkı çift haneli sayılara çıkardı. 3. çeyreğin bitimine 6.12 dakika kala Bobby Dixon’a 4. faul çalınırken; sarı lacivertlilerde Kostas Sloukas inisiyatifi ele aldı. Larkin, son 7 saniyedeki hücum hakkında da tüm sahayı kat ederek topu Fenerbahçe potasına bıraktı ve 3. çeyreğin skorunu ilan etti: 69-58.

Maçın bitimine 7.06 dakika kala Fenerbahçe Beko’da Nikola Melli, 5. faulle oyun dışı kaldı. Larkin’in sürüklediği Anadolu Efes, rakibinin dönmesine izin vermedi ve son çeyrekte farkı iyice arttırdı. Ergin Ataman’ın öğrencileri maçı da 89-74 kazandı ve 10 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beşiktaş Tyler Boyd İle Anlaştı

Monaco’dan Abdülkadir Ömür’e 20 milyon Euro