in

BeğendimBeğendim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı HarikaHarika GüldümGüldüm

Şimdi Söz Sırası Ağcabağ’da (2)

Merhabalar…

Dün Murat Ağcabağ ile yapılan röportajın birinci bölümünü okudunuz.

İlk kez VİRALSPOR okuyucularının öğrendiği çok özel bilgiler paylaşıldı.

METİNER ERDEM

Bugün ise ekibi, transferler ve hedefleri hakkındaki sorularımıza verdiği cevapları okuyacaksınız.

İşte VİRALSPOR’un soruları ve Murat Ağcabağ’ın cevapları:

ANKARAGÜCÜ’NE BARIŞ GETİRECEĞİM

VİRALSPOR: Bugüne kadar hep ekibiniz olmadığı konusunda eleştiriler yapılıyordu. Şimdi ise yönetiminizi oluşturduğunuzu duyuyoruz. Hatta ilk toplantınızı da yapmışsınız. İsim paylaşır mısınız?

MURAT AĞCABAĞ: Şu an için isim paylaşamam. İsim söylesem, biliyorum ki yıpratmak için ellerinden geleni yapacaklar. Ama listemi açıkladığımda Ankara için ne denli önemli isimlerin olduğunu herkes görecek.

Öyle bir yönetimle geleceğim ki, Ankaragücü’nün transfer yasağı gibi bir sorunu olmayacak. Ankara’nın en önemli 2 firmasından birinin temsilcisi yönetim kurulumda yer alacak. Çok önemli işadamları, tüccarlar var listemde.

Mehmet Yiğiner de güçlü bir yönetimim olacak diyor ama en yakınındaki insanları bile küstürüyor. Taraftar istemiyor, futbolcu istemiyor, hatta kendi yönetimindekiler bile onu istemiyor. Neden istenmediğinin muhasebesini kendisi yapsın. Şapkasını önüne koyup düşünsün.

Ben başkan seçilirsem tüm eski başkanları toplayacağım. Cemal Aydın’ı, Cengiz Topel Yıldırım’ı hatta Mehmet Yiğiner’i bile çağıracağım. Onların görüşlerini alacağım, birlikte maç izleyeceğiz. Ankaragücü’ne barış getireceğim.

TARAFTARA İFTİRA ATILMASIN

VİRALSPOR:Abdullah Karaata, Tuna Yılmaz, Serhat Kahveci isimlerinin yanınızda yer aldığını duyuyoruz. Taraftarların yakından tanıdığı, Ankaragücü camiasında karşılığı olan isimler. Bu isimler listenizde yer alacak mı?

MURAT AĞCABAĞ: Saydığınız isimler benim için çok önemli, değer verdiğim kişiler, yol arkadaşlarım onlar. Bugüne kadar böyleydi, bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. Şu an için hepimizin önceliği, Ankaragücü’nün maddi sorunlarını çözeceğine inandığımız kişileri kulübe kazandırmak. Hep birlikte bu konu üzerinde çalışıyoruz.

VİRALSPOR:Taraftarlara Mehmet Yiğiner aleyhinde tezahürat yapmaları için para ödüyor musunuz?

MURAT AĞCABAĞ: Kimse Ankaragücü taraftarını aşağılayamaz. Hiçbir taraftar grubu şahsi çıkarı için para istemedi, istemiş olsalar vermem. Eğer benden 3 lira alıyorlar diye Mehmet Yiğiner’i satıyorlarsa, bilirim ki 4 lira veren için de beni satarlar. Bu yüzden benimle para ilişkisi içine girmek isteyenlerden uzak dururum. Bizler gideriz, taraftar kalır. Bu takımın gerçek sahibi taraftarlardır. Sayın Yiğiner’den ricam, taraftara iftira atmasın. Onun taktiği böl, parçala, yönet. Buna izin vermeyeceğiz.

MKE MUTFAĞA TEKRAR GİRMELİ

VİRALSPOR:Sayın Yiğiner, MKE başta olmak üzere Ankaragücü’ne sponsor desteği alamadıklarını söylüyor. Geçen yıl Ankaragücü TFF’den yayın geliri ve peformans primi olarak yaklaşık 80 milyon lira aldı. Bu yıl yayıncı kuruluşun talepleri var. Bu rakamlar aşağı düşecek. Bu açığı nasıl kapatacaksınız? Anlaştığınız sponsorluklar var mı, parasal değeri ne kadar?

MURAT AĞCABAĞ: Öncelikle MKE’den başlayalım. MKE demek İmalat-ı Harbiye demek. İmalat- Harbiye de Ankaragücü demek. Bu ikiliyi birbirinden ayıramazsınız. Önceden Ankaragücü yönetiminde MKE’den 2 temsilci bulunurdu. Mehmet Yiğiner döneminde bu gelenek bozuldu. Ankaragücü şeffaf yönetilmez oldu. Eski gelenek sürseydi, MKE mutfağa sokulsaydı, bu sıkıntılar yaşanmazdı. Ankaragücü’nde sorun yaşandığında ilk önce MKE’den gelen yöneticiler devreye girerdi. MKE olsun, başka sponsorlar olsun, Ankaragücü’ne para vereceklerse bu paranın nerede harcandığını bilmek isterler. Bu şeffaflığı sağlamazsanız sponsor bulamazsınız. MKE, mutfağa tekrar sokulmalı.

Kısaca şunu söyleyeyim: Mehmet Yiğiner’in çözemeyeceği her şeyi çözecek gücüm var benim.

BU YÖNETİM PAZDAN’I TUTAMAZ

VİRALSPOR:Ankaragücü’nün 30-40 milyon lira aralığında transfer yasağı olduğu biliniyor. Yasağı nasıl kaldırmayı planlıyorsunuz?

MURAT AĞCABAĞ: Bizim aldığımız bilgilere göre, yasağı kaldırmak için 45 milyon liraya yakın para gerekecek. Ama bu borç futbolculara. Mevcut yönetime güvenmedikleri için anlaşmaya yanaşmıyorlar. Biz tek tek görüşüyoruz. Şu anda borcu 15 milyon liraya kadar çektik. Sezon başındaki kadrodan Pinto ve Dje’nin de aralarında bulunduğu 5-6’sı yeniden bizimle olacak. Boyd genç bir oyuncu. Beşiktaş’la anlaşmak üzere, orada ne yapar bilinmez. Bence en az bir yıl daha Ankaragücü’nde kalıp sonra İstanbul’a gitmesi gerekirdi. Benim Beşiktaş ile de Fenerbahçe ile de Galatasaray ile de çok yakın ilişkilerim var. Bu ilişkileri kullanarak Beşiktaş’la anlaşırsa Boyd’un kiralanması için çalışacağım. Kitsiou ve Sacko ile yeniden anlaşırız. Pazdan’ın durumu belirsiz. Sözleşmesine 50 bin euro’ya serbest kalır maddesi konulmasının izahı yok.  Yıllık 1 milyon Euro teklif eden kulüpler var. Bu yönetim Pazdan’ı tutamaz. Çünkü, Pazdan’ın yönetime güveni yok. Heran bir kulüple anlaşırsa şaşırmam.

ANKARAGÜCÜ GENÇLEŞECEK, ALTYAPI GÜÇLENECEK

VİRALSPOR:Son yıllarda çilek transferler tabiri ortaya çıktı. Şu anda paylaşacağınız, görüşmeler yaptığınız çilek transferler var mı?

MURAT AĞCABAĞ: Tabi ki var ama şu an için isim istemeyin benden. Daha genel kurul yapılmadı, ben yönetici dahi değilim. Ama yarın göreve gelecekmişiz gibi büyük özveriyle çalışıyoruz. Scout ekiplerimiz taramaları sürdürüyor. Öncelikle tüm transferlerimiz 27 yaş altı olacak. Ankaragücü şu an Süper Lig’in en yaşlı takımlarından biri. Bu takımı gençleştireceğiz. Her yıl kadromuzun yüzde 75’ini koruyarak yeni transferlerle güçleneceğiz. Altyapıya önem vereceğiz.

DAUM VE KORKUT’LA GÖRÜŞÜYORUZ 

VİRALSPOR:Teknik direktörlük için  önce Hakan Keleş ile görüştüğünüz söylendi, şimdi de Tayfun Korkut ile. Bu isimler doğru mu?

MURAT AĞCABAĞ: Hakan Keleş ile görüşmem olmadı. Tayfun Korkut ile görüştüm. Christoph Daum ile de görüşüyorum. Önceliğimiz yerli teknik direktör. Olmazsa Daum da artık bizden biri. Futbol camiasında çok geniş bir çevrem var. Ulaşamayacağım kimse yok. Tümer Metin, Emre Belezoğlu, Okan Buruk, İlhan Mansız yakın arkadaşlarım. Onlardan da her türlü desteği alabilirim.

5 BİN-10 BİN ÜYELİ ANKARAGÜCÜ

VİRALSPOR: Kısa ve uzun vadede hedefiniz nedir? Örneğin bu sezon Ankaragücü’nün hedefi ne olacak? Ne zaman Ankaragücü’nü zirve yarışlarında görebileceğiz?

MURAT AĞCABAĞ: Hedefler konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. 3, 5 ve 8 yıllık planlarımız olacak. Önümüzdeki yıl hedefimiz ilk 10’da yer almak. Sonrasında her yıl hedef yükselteceğiz. 5’inci yıldan itibaren hedef ilk 5 içerisinde yer almak. 8’inci yıl hedefimiz ise zirve mücadelesi vermek, her yıl Avrupa Kupaları’na katılmak olacak.

Bir diğer hedefim de Ankaragücü’nü bir grubun değil halkın takımı yapmak. 5 bin-10 bin kişinin kulübe üye olmasını sağlayarak genel kurulların şölen havasında yapılmasını sağlamak. Seçilir seçilmez yapacağım ilk işlerden biri bu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Venüs Williams 15 Yaşındaki Rakibine Elendi

Fatih Terim Fabian Delph’in Peşinde