in

Türkler En Tutkulu Taraftarlar Arasında

Türkler dünyanın en tutkulu dördüncü taraftar topluluğu seçildi.

Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsorlarından olan Mastercard tarafından  yapılan “12. Adam” isimli araştırmanın sonucunda Türkler, dünyada İngilizler, İspanyollar ve İtalyanların ardından en tutkulu 4. taraftar seçildi.

Taraftarlar arasında yapılan araştırmanın sonuçları Galler’in başkenti Cardiff’teki final maçı öncesi açıklandı.

İngiliz taraftarlar, takımları için yapabilecekleri bağlamında “en tutkulu taraftarlar” olarak öne çıkıyor. İngilizler’in ardından İspanyollar geliyor.

En tutkulu taraftarlar sıralamasında üçüncü sırada İtalyanlar yer alırken, Türkler, Almanlar’ın önünde 4.’ncü sırada yer aldı.

“En tutkulu taraftar” sıralaması, bir karşılaşma için harcanan para, yapılan mesafenin yanı sıra “bir karşılaşma için ilişkiyi feda etmek” gibi sosyal kriterler göz önünde tutularak  oluşturuldu.

“12. Adam” isimli araştırmanın sonuçlarına göre beş Türk taraftan biri, Şampiyonlar Ligi maç bileti için balayını iptal etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Avrupa genelinde taraftarlık bilincinin oluşma yaşının ortalama 13 olduğunu ancak  İngiltere’de bu bilincin 10 yaşında oluştuğu sonucunu da ortaya koydu.

Futbol ve özel hayat ilişkisi başlığında İngilizler’in verdiği yanıtlar da dikkat çekici. Buna göre, İngiliz taraftarların yüzde 11’i ezeli rakibin taraftarı ile bir ilişkiyi “kesinlikle yürümez” olarak değerlendiriyor.

Böyle bir ilişkiyi deneyebileceklerini söyleyen yüzde 15’lik bir dilim ise problemler yaşanacağını düşündüklerini açıklıyor. Daha iyimser olan yüzde 25’lik bir kesim ise bunun “sinir bozucu ama başa çıkılabilir” bir durum olduğunu değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fenerbahçe’de Büyük Değişim

Türkiye kritik süreçte / METİNER ERDEM