in ,

UEFA Uluslar Ligi Nedir?… Türkiye Gruptan Nasıl Çıkar?

UEFA Uluslar Ligi’ne B Ligi Grup 2’den katılan Türkiye, Rusya ve İsveç’le ilk maçlarını yaptı.

Rusya ile Trabzon’da oynadığımız maçta 2-1 kaybederken, İsveç’i deplasmanda harika bir geri dönüşle 3-2 mağlup ettik.

İlk maçların ardından Rusya 3 puanla ve averajla liderliğini sürdürürken, Türkiye ise İsveç karşısında aldığı galibiyetle 3 puanla 2.sırada yer aldı. İsveç ise grupta puansız bir şekilde son sırada yer alıyor.

Rusya ile deplasmanda oynayacak, İsveç’i ise ülkemizde konuk edeceğimiz iki maçla birlikte grup aşamasını tamamlayacağız.

İki maçta elde edeceğimiz mutlak galibiyetin yanında, Rusya’nın da İsveç karşısında puan kaybetmesini bekleyeceğiz.

UEFA ULUSLAR LİGİ’NDEN ÇIKMANIN FAYDASI NE?

Ekim ve Kasım aylarında oynanacak maçların ardından, grubumuzu lider tamamladığımız takdirde A Ligi’ne yükselme başarısı göstereceğiz.

Uluslar Ligi aynı zamanda, Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı sağlaması açısından da önem taşıyacak. EURO 2020 Elemeleri grubumuzda başarılı olamadığımız takdirde, 4 ülke ile birlikte Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek bir takımı belirlemek için play-off oynayacağız.

A Ligi’nde takımlar, 3’erli 4 gruba ayrılacak. Dört grup lideri, 2019 Haziran’da şampiyon olmak için UEFA Uluslar Ligi Finalleri’nde (Yarı final, üçüncülük maçı ve final) mücadele edecek. Grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020’de düzenlenecek UEFA Uluslar Ligi’nde B Grubu’na düşecek. UEFA EURO 2020’ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke de Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek bir takımı belirlemek için play-off oynayacak.

Avrupa Şampiyonası elemeleri yine 10 grupta oynanmaya devam edecek ve yine gruplarda ilk iki sırayı alan ülkeler finallere katılmaya hak kazanacak. Ancak 24 ülkenin mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası finallerine kalacak son dört takım, Uluslar Ligi’nin dört kümesinden çıkacak.

Kümelerinde Avrupa Şampiyonası finallerine kalamamış ülkeler, kendi aralarında play-off maçları yapacak ve son 4 takım Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gecenin Kahramanından Değerlendirme

Trabzonspor’dan Burak Yılmaz Açıklaması