in

Ankaragücü Altyapısında Oynayıp Hakemlikte Kariyer Yaptılar

Ankaragücü alt yapısında futbol oynadıktan sonra hakemlik kariyerinde üst sıralara yükselen isim sayısı iki oldu.

Süper Lig hakemlerinden Yaşar Kemal Uğurlu’nun ardından, TFF 1. Lig maçlarında görev verilen Burak Pakkan, kariyerinde ilk kez Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor’dan birinin maçını yönetecek.

Beşiktaş’ın Vodafone Park’ta Şanlıurfaspor ile yapacağı karşılaşmayı Ankara bölgesi hakemlerinden Burak Pakkan yönetecek.

Fotoğraf.ABDURAHMAN ANTAKYALI

Burak Pakkan‘ın hikayesi şöyle:

Burak Pakkan, kendisi gibi hakem olan eşi Gamze Durmuş Pakkan ile  beraber maç yönetmesiyle tanınıyor. 2021 haziranında evlenen çift, 2021’in ekim ayında oynanan Gençlerbirliği- Ankaragücü TFF 1. Lig maçında beraber sahaya çıkımıştı.  Burak Pakkan orta, Gamze Durmuş Pakkan dördüncü hakem olarak görev yapmıştı.

6 Ocak 1989 Ankara doğumlu Burak Pakkan, Gazi Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünden 2012 yılında mezun oldu. Ankaragücü altyapısında 2 yıl top oynayan Burak Pakkan, üniversiteye hazırlanırken profesyonel futbol düşünden vazgeçti.

Foto: ABDURAHMAN ANTAKYALI

Yaşar Kemal Uğurlu ise1 Mart 2017’de Türkiye Futbol Federasyonu’nun TamSaha dergisine verdiği röportajda Ankaragücü altyapısında oynadığını şu ifadelerle dile getirmişti”

”Memur bir anne babanın çocuğuyum. Annem ve babam Bayındırlık Bakanlığı’ndan emekli. İlkokulu Özel Olgun Koleji’nde, ortaokulu Anıttepe Lisesi’nde ve liseyi de Özel Yüce Fen Lisesi’nde okudum. Lisenin son yarım dönemini ise Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. Kredili sistem olduğu için son dönem böyle bir değişiklik yapmış oldum. Şanslı bir çocukluğum oldu. Bunun sebeplerinden bir tanesi, babamın Bayındırlık Bakanlığı’nda Sosyal İşler Müdürü olmasıydı. Bu sayede yaz kamplarında üç ay kalırdım. Kurum kamplarının eskiden ne kadar eğlenceli olduğunu bilenler bilir. Şanslı olmamın diğer bir sebebi ise Almanya’da amcamla beraber sahip olduğumuz bir İtalyan restoranımızın bulunmasıydı. Bazı yaz dönemlerinde oraya gitmeyi tercih ederdim. Bu sayede hem değişik bir dil olan Almanca için pratik yapma fırsatı bulurdum hem de restoranda gerek serviste gerekse de mutfakta farklı tecrübeler yaşama imkânı yakalardım. Üniversite hayatımın başına kadar çok dolu yaz mevsimleri geçirdim.

… Futbol her zaman benim aşkımdı. Öyle ki; ilkokulda top bulamadığımız zaman bile teneffüslerde taşla futbol maçı yapardık. Evimizde her zaman bir sürü küçük ve büyük toplarım olmuştur. Salondan mutfağa geçerken bile top saydırırdım. Babamla evin içindeki yaptığım futbol maçlarını saymıyorum tabiî (gülüyor). Ankara’da amatör kulüpte top oynadım. Belirli bir dönem Ankaragücü’nün değişik yaş kategorilerinde oynadım. Şu andaki disiplinim ve antrenmanlarıma olan saygım o zaman da bulunsaydı sanırım bir şeyler olabilirdim (Gülüyor). İnanın hakemlikte o kadar düzenli ve bilimsel antrenman programlarımız oluyor ki; bazen “Bu kadar çalışacağımızı bilseydik futbolcu olurduk” demekten kendimizi alamıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü’nün Marka Değeri, Aspor’un Tercihi…

Bizim Amacımız Üst Sıraları Zorlamak