in

BeğendimBeğendim HarikaHarika

Ankaragücü Maçı Öncesi Kayseri Sıkıntılı

Kayserispor’da düşüş başladı.

Çok ama çok sıkıntılı günler geliyor..

Yaşanan bu zor günler, Kayserispor Genel Kurul Toplantısı ile başladı.

Başkan Berna Gözbaşı, yaklaşık 1 milyar liralık borç yükü altına girince, alacaklarını alabilmek için çareyi yeni bir yönetim arayışında buldu. Bu borcun, yaklaşık 500 trilyon lirasını kendisinin yaptığı harcamalardan kaynaklandığını, alacaklarının üçte birini de bağışladığını açıkladı.

Yönetim değişikliği ve Kayserispor’un borçları zor günlerin habercisi oldu.

İlk darbe, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu, Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında yaptığı son değerlendirmelerde, kulüplerin yapmış olduğu başvuruları sportif, altyapı, personel-idari, hukuki ve mali kriterlere göre inceledi. Yapılan incelemeler sonunda, belirlenen kriterlere uyum sağlayamayan Kayserispor’a 3 puan silme cezası verdi.

Bu karar, Kayserispor yönetimini hem şaşırttı, hemde büyük bir sessizliğin içine sürükledi. Her ne kadar karara ilgili üst kurumlarda itiraz edilse bile, Kayserispor yönetiminin üç puan silinmesine ilişkin sorunları ortadan kaldıramayacağı görüşü hakim.

Yönetim değişikliği, 3 puan silme cezası ve ardından gelen Alanya yenilgisi, Kayserisporlu taraftarları iyiden iyiye endişelendirdi. Endişe öylesine bir noktaya geldi ki, taraftarlar artık, “Karagümrük maçını da kaybedebiliriz” demeye başladılar.

Nitekim, korkulan oldu.,

Kendi evinde oynadığı müsabakalarda rakiplerine kök söktüren Kayserispor, müsabakanın daha 1. dakikasında yediği, “ŞOK” golün ardından bir türlü kendini toparlayamadı.

Takım ​performansı düşük, bireysel performanslar yerde sürünüyordu.

Düşünün, takımın en iyisi Onur, nerede oynayacağını bilemedi. Bazen defansın ortasında, bazen en geride, baktınız orta sahada, bazen de en uçta çaresiz mücadele etti. Karagümrük karşısında, o şiddetli baskı uygulayan, rakibini bunaltan Kayserispor gitmiş, yerine, bireysel mücadele eden bir takım gelmiş. Böyle olunca da, tabii ki, sonuca gitmek hemen hemen imkansız hale geliyor.

Kayserispor, kollektif futbola dayalı, mücadele gücü yüksek, yüksek baskı uygulayan, sonuca giden bir takım iken, Karagümrük karşısında daha 1. dakika da yediği golün şaşkınlığı içinde, bu güzel özelliklerinin hepsini unuttu, öylesine sıradan bir mücadele içine girdi.

Ta ki, müsabakanın son 10 dakikasına gelinceye kadar. Kayserispor, bu dakikadan sonra Karagümrük’ü aşabileceğini düşündü ama, takım oyununa dönmesi yetmedi, zaman su gibi akıp gitti. Müsabakanın son düdüğü çaldığında, herkes, “Neden maç başında bu kadar mücadele etmediniz. Neredeydiniz” demekten kendilerini alamadılar.

Kayserispor, son 10 dakika ve uzatmalar hariç, müsabakanın diğer zamanlarında şaşkın, dağınık ve çaresiz kaldı. Üst üste gelen şok goller, Karagümrük’ü rahatlattı.

Sarı Kırmızılı takım, oyundan öylesine koptu ki, , ne defans güvenliğini sağlayabildi, ne orta sahasını kullanabildi, ne de forvette etkili olabildi. Sahanın hiçbir yerini doğru dürüst kullanamadı.

Daha maçın 1. Dakikası..

Mensah, Karagümrük ceza sahası üzerinde aldığı topu rakibine kaptırdı. Karagümrük, çok hızlı bir atak geliştirdi. Kayserispor defansı bir anda darmadağın oldu. Diagne, topu en son Ricci’yu ulaştırdı. Ricci, ceza sahası üzerinde kaleye sert bur şut gönderdi. Karagümrük müsabakasına kadar tek başına maç kazanan, rakiplerine tek gol şansı vermeyen kaleci Bilal, topu uzandı. Top, Bilal’in altından filelere takıldı. 1-0

Bu gole hem Bilal, hem de taraftarlar şaştı kaldı. Bilal böylesi bir golü nasıl yerdi.

Gol, Bilal’in moralini tam anlamı ile sıfırladı. Top kullanamaz, oyun başlatamaz hale geldi. Kale vuruşları bile öylesine gelişi güzel yerlere, çoğu ya rakibe, ya da oyun alanının dışına gitmeye başladı

4. Doakikada, Kemen, Onur, Gabronoviç üçlemesinde, Gabronoviç’in kafa vuruşu dışarı çıktı.

11. dakikada, Kemen’in bir ortası var. Cardossa’nın kafa vuruşu dışarıda.

Kayserispor, 12. dakikada beklenmedik bir şok daha yaşadı. Karagümrük’ün geliştirdiği bir atakta, Ozdoev’in şutu Bilal’den döndü. Defans geride kalınca, dönen topa Diagne yetişti ve Karagümrük’ü 2-0 öne geçiren golü kaydetti.

Bu gol, Kayserispor’u oyundan iyice kopardı.

Nitekim, 25. Dakika da Levent-Kouassi paslaşmasında Kayseri kalesi bir tehlike daha yaşadı.
32 ve 33 dakikasında Kayserispor iki kez Karagümrük kalesini yokladı ancak sonuç gelmedi.
Kemen, ceza sahası içerisinde düşürüldü, hakem devam kararı verdi. Cordosa-Onur paslaşmasında Mensah uzaktan vurdu, sonuç gelmedi.

Kayserispor, ikinci yarın hemen başında bir şok daha yaşadı.

Dakika 48. Mensah, orta sahadan çıkmak isterken, topu yine kaptırıyor. Shukurov, kaleye düzgün bir vuruş yapıyor. Defansın arasından geçen topa, Bilal uzanıyor ama yine alamıyor. Skor 3-0 olunca, Karagümrük zamana karşı oyunu yavaşlatmayı ve skoru korumayı amaçlıyor. Oyunun yavaşladığı anlarda Kayserispor, kısman toparlanma fırsatı buluyor ve baskı kurmaya çalışıyor.

Baskılı oyun, 55. dakikada sonuç veriyor. Fabio Morini, yüksek bir topa elle müdahale ediyor. Maçın hakemi Suat Aslanboğa, müsabakayı sürdürüyor. Ancak, VAR hakemleri Aslanboğa’yı uyarıyor ve pozisyonu izlemesi tavsiyesinde bulunuyor. Ekran başına giden Aslanboğa, ilk kararından vazgeçiyor ve penaltı noktasını gösteriyor.

Mensah, skoru 3-1’e çeviriyor.

Penaltı golü, Kayserispor’u biraz da olsa canlandırıyor.

Ancak, farklı skor ve Kayserispor’lu futbolcuların telaşı, Karagümrük için bir fırsat daha yaratıyor.
63. Dakika, Diagne, ceza sahası üzerinde yakaladığı topu düzgün bir vuruşla kaleye gönderiyor. Kolovetsios’un önünden geçen top, oyundan iyice kopan kaleci Bilal’in kollarının altından filelere takılıyor.

73. dakikada Kayserispor bir gol daha kazanıyor. İlhan Parlak, kornerden gelen topu kafa ile filelere takıyor. 4-2

Şimdi, gözler Pazar gününe çevrilmiş durumdu.

Galatasaray karşısında dişi diş, göze göz futbol oynayan Ankaragücü karşısında Kayserispor ne yapacak?

Kaybederse, çanlar Kayserispor için çalmaya başlayacak.

Haberiniz ola…

ÜSTÜN TUNCER

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özgüç Türkalp Hakemlik Kariyerini Sonlandırdı

Ankaragücü PFDK’ya Sevk Edildi