in

Beşiktaş’ta Seba’yı Ayrı Bir Yere Koymak Gerekiyor

Kulüpler özellikle sportif başarıları, kulüple özdeşleşen isimleri, çeşitli spor dallarındaki başarıları ile her döneme damga vururlar.

1903 yılında kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü, günümüzde kadınlar erkekler, basketbol, voleybol, futbol takımları ve çeşitli spor dallarında sporumuza hizmet ederken çok sayıda gence de spor yapma olanağı sağlıyor.

Basketbol, voleybol, hentbol branşlarında başarıları göz ardı edilmese de, Beşiktaş futbol takımı her zaman taraftarının, futbolseverin ilgi odağı oldu.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün, başkanları, futbolcuları, diğer sporcuları kulübün unutulmaz isimleri olarak sporseverlerin hafızasında her zaman taptaze duruyor.

O isimleri rahmet ve saygı ile anarken, Hakkı Yeten’i futbolcu ve 1960-1963, 1964-1966, 1967-1968 yıllarında üç dönem kulüp başkanlığıyla Beşiktaş’ın unutulmayacak bir ismi olarak yıllarca akıllarda kalacak. Beşiktaş kulübünde kuşkusuz birbirinden değerli, bürokratlar, iş insanları başkanlık dönemlerindeki icraatları ile Beşiktaş’ın bugünlere gelmesinde hepsinin büyük payı var.

Başkanlar içinde Süleyman Seba’yı ayrı bir yere koymak gerekiyor.

1984-2000 yılları arasında aralıksız 16 yıl başkanlık yapan Seba’nın bu dönemi Beşiktaş futbol takımının altın çağı olarak anılır.

1989-1990, 1990-1991, 1991-1992 sezonlarında Beşiktaş üç defa üst üste lig şampiyonu oldu.

Süleyman Seba’nın başkanlığı döneminde Beşiktaş futbol takımı 5 lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 5 Cumhurbaşkanlığı, 2 Başbakanlık ve 6 TSYD olmak üzere toplam 22 kupa kazandı. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün efsane başkanı 17 Ağustos 2014 yılında hayata veda etti.

Başkanlar gibi, Beşiktaş takımının futbolcularını da unutmamak gerekir.

Beşiktaş formasını giyen her futbolcu başarı için gereken çabayı gösterdi. Ama bazıları akıllarda daha çok kaldı. Eşref, Ali İhsan, Nusret haf hattı, Şevket’in golleri hep anlatılırken, Şükrü Gülesin’i de anmadan geçemeyiz. Sonraki yıllarda Şenol, Birol ikilisi Fenerbahçe’ye geçtilerse de Beşiktaşlı olarak anılırlar.

Yusuf, Sanlı ikilisi de Beşiktaş’ın unutulmazlarından.

Yusuf oyun zekası, üstün top tekniği ile seyrine doyulmaz bir futbolcuydu.

Metin, Ali, Feyyaz üçlüsü Türk futbolunun fenomenleri. Sergen Yalçın yetenekleri, Rıza Çalımbay atom karınca lakabıyla, isimleri Beşiktaş’la anılır.

Günümüzde, Beşiktaş on birini sayan var mı?

Bilmiyorum.

Ben 1950’li yılın sonlarındaki kadroyu hatırlıyorum.

Necmi – Bahattin, Münir – Tuncay, Sabahattin. Kaya – Arif, Nazmi, Şenol, Birol, Ahmet.

TANSU POLATKAN

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kızılcahamam Işık Dağı

Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Keçiörengücü’nde Neler Oluyor?