in

BeğendimBeğendim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Kalecik / BESİM GÜÇTENKORKMAZ

Ankara’ya 70 km. uzaklıktaki Kalecik ilçesinin tarihi milattan önce 4 binlere kadar uzanıyor.

Hattiler, Hititler, Frigler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde hep var olmuş.

Geçtiği topraklara bereket saçan Kızılırmak, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaparken doğal bir sınır da oluşturmuş.

Türküler ve bir çok hikayeye konu olan nehir, Kırıkkale’yi geçip Kalecik önlerine geldiğinde İdris Dağı'ndan akan Keçi Deresi ve Ulu Dere'nin kar sularıyla buluşarak yöreye has bir iklim oluşturuyor.

İşte dünyaca ünlü Kalecik Karası üzümlerinin sırrı burada yatıyor.

Hititlerde Marassantiya, Antik dönemde Halys adıyla kayıtlara geçen Kızılırmak, bin 355 kilometrelik kıvrımlarıyla Türkiye’nin en uzun nehri. Sivas Kızıldağ’dan doğup Bafra deltasında Karadeniz’e ulaşırken 8 baraj ve 10 ilden geçiyor.

Ünlü Ankara tiftik dokumaları, dericilik, ipek böceği yetiştiriciliği, bakırcılık, bağcılık ve diğer tarım ürünleriyle önemli bir merkez.

Kalecik, içerisinde doğal kaleye sahip olan Ankara’nın tek ilçesi.

Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün Kastamonu’ya giderken şapkayı ilk tanıttığı ilçe Kalecik’dir. 

Büyükşehir Belediyesi, tanıtım yapılan evin restorasyonu konusunda karar almış ve müze haline getirilmesi için çalışma başlatmış diye bir zamanlar duymuştuk.

Develioğlu Köprüsü başta olmak üzere ilçedeki 28 tarihi konak ve eser için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgisi bekleniyor.

Üzüm diyarı Kalecik, her yıl düzenlenen bağbozumu festivalinin yanında, özellikle  doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla bir kültür sanat merkezi olma uğraşısını sürdürüyor.

Gazeteci Besim Güçtenkorkmaz'ın birbirinden ilginç ve sürükleyici gezi izlenimlerini www.gezintihaberleri.com adresinden takip edebilirsiniz.

Written by viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cüneyt Çakır’ın Yönettiği Finali Al Hilal Kazandı

Ndiaye de Geliyor