in

Metaverse, Elektronik Para, Spor

Böyle şey olmaz, çünkü aklım kabul etmiyor, anlamadığım şeyi inkar ederim tavrından vazgeçmek lazım. İnsanın başına gelince de “aaa” gerçekmiş demekle iş bitmiyor.

Metaverse ile sanal dünya oluşturulacak ve her gün sokağa %40 daha az çıkılacak. İnsanlar gözlüğü takıp halüsinasyon görecekler.

Her oyun şirketinin metaversi ayrı olacak. Amaç insanların ayağını topraktan kesmek. 10 saat evde kalacaklar. Para ve cinsellik insanların öncelikli ilgisini çeken konular.

İnsanlara evrensel maaş bağlanacak. Ne zengin olacak ne de sürünecek. Herkese puan verilecek. Kırmızıda geçtin eksi puan, yaşlıya yardım ettin artı puan gibi. İnsanlara çip yerleştirilip dijital kimlik oluşturulacak. Puanı düşük olan daha küçük eve geçecek. Büyük evleri diledikleri uslu çocuklara verecekler.

Eksi puanı çoğalanların ve suç işleyenlerin aylarca veya yıllarca malına, mülküne, maaşına blokaj konulacak. İbret olsun diye sürünüp perişan edilecek.

Elli yıl önce on bir kişi bir araya gelip elektronik para sistemi için çalıştılar. Sonuçta kredi kartları ve dijital para üretildi.

Tek merkezden kontrol edilen coine gidiliyor. Tek noktadan para sahibi ailelerin dünyayı yönetmesi amaçlanıyor. Çünkü para ve teknoloji onların elinde.

Ulus devletleri yok etmeyi düşünmüyorlar. Ulus devletlerin güçlerini azaltmayı düşünüyorlar. Bu arada değerli madenler kilit altına alınacak. Kanunları kimin yaptığı önemli değil, önemli olan ekonomiyi bizim kontrol etmemiz diyorlar.

Sosyalizm soslu bu planlamayı iki bin yıl sürecek program haline getirmeyi hedefliyorlar. “Das Kapital” i satır satır okuyup, block chain-metaverse ve coin sisteminin güncellemeye yıllardır çalışıyorlar. Yetiştirdikleri adamları dünya bürokrasisi içine sokuyorlar.

Bir iş adamı hiç üzerine vazife değilken, birden bire aşı ile ilgilenmeye başlıyor. En verimli arazileri satın alarak dünyanın bir numaralı toprak ağası oluyor.

Başka bir iş adamı uzaya 42 bin uydu göndermeyi hedefliyor. İnternet bahane, amaç dünyayı yönetmek olamaz mı?

Liderler gelip geçişi önemli ve kalıcı olan aile şirketleridir diyorlar. Devletleri aile şirketleri üzerinden yönetmeyi düşünüyorlar.

Altlarından yeni madenler ve alanlar çıksın diye buzulların erimesine göz yumuldu. Her an eriyen buzulların arasından yeni virüs çıktı denilebilir.

Bu arada coin rulete dönüştü. Bas parayı coine, daha çok kazan imajı oluşturuluyor. Reklamlarda enerjik ve saf görünsünler imajı için sporcuları oynatıyorlar.

Çocuk oyunları sapıtmış durumda. Bir oyunda çocuk putun önüne gelip duruyor ve tapıyor! Karşılığında puan hediye kazanıyor. Hediye silah!

Diğer oyunda çocuklara diğerleri ne yapıyorsa sen de onu yap deniliyor. Bunun üzerine çocuk gidip öğretmenini tokatlıyor.

Kısaca beyinler kontrol edilerek robotlaşmış çocuklar yetiştiriliyor. Hiçbir kural tanımayan bu çocuklar gidip adam vuruyorlar. Otoriteden kurtul emrine uyuyorlar.

Kısaca değerler çıldırmış durumda.

Okullarda beden eğitimi önemli ve ciddi bir dersti. Günümüzde ver topu öğrencilere saati doldura dönüştü. Sonuçta spor yapan değil spora müşteri olan kuşaklar yetişti.

At yarışı oynanan bayilere gidenler şaşırıp kalıyorlar. Çünkü profesyonel futbol maçları için her türlü bahis oynanabiliyor.

Başka örnekler de verebilirim. Dijital sivrisinek, fare, çekirge, arı fabrikaları kuruldu. Arıya çip takıyorlar, gidiyor bal arılarını öldürüyor. Çekirge bir araziyi perişan ederken yanındaki araziye dokunmuyor.

Varyant virüsler bir türlü bitmiyor. Sonuçta bir kısım insanlar fizyolojik hasta olarak hastaneye, bir kısmı da akıl hastanesine gidecekler. Metaversin uslu çocukları da evde kalıp gözlüklerini takarak halüsinasyonlar görecekler. Evrensel maaşlarını da almaya devam edecekler.

Bu durumda hangi çocuk ve genç antrenmana gider?

Metaversi savunanlar bazı konulara yanlış yerden giriyorlar.

Doğru anda risk doğru anda yatırım garantidir diyorlar.

Eğitmek, soru sormak, hayal kurmak, merak etmek, öğrenmek ve öğretmek esastır diyorlar.

Bunlar birçok yerde zaten var.

Şu konulara hiç değinmiyorlar:

Pandemi adeta tatbikat gibi. Daha öldürücü virüsler, hidrojen bombasından daha etkilidir diyenlere cevapları yok.

Teknolojiye sahip olanlar diğerlerini ıskarta gibi görüyor diyenlere cevapları yok.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve uluslararası federasyonların bunlar için hiçbir öngörüleri yok. Sporu 20. yy şartlarında yönetmenin imkansız olduğunu göremiyorlar.

Metaverse spor için Truva Atı olabilir!

Karşıdakini tanımadan neyin mücadelesi verilebilir?

Metaversi bir ayakkabı olarak düşünelim. Ayakkabı önce sıkar, sonra açılır diyenlere inanmak hayal kırıklığı oluşturabilir. Her an ayakta parçalanabilir.

Şehre ve sınıfa yeni gelen ilgi çeker.

Metaverse spor için evrilme mi yoksa devrilme mi?

Karar sizin.
ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü Denizlispor Maçı Hazırlıklarına Başladı

Ankaragücü Yenilgisi Sonrası Kocaelispor Karıştı