in

BeğendimBeğendim HarikaHarika

Naili Moran Atletizm Sahası Bir Tarih Yuvasıydı

Naili Moran Atletizm sahasının özelliklerini eski Milli yüksek atlayıcı atlet ve eski iş insanı Merdol Gerçin’in ağzından sunmak istiyorum;

“Atletizme İstanbul Fenerbahçe atletizm sahasında başladım. Futbolla birlikte kullanılıyordu. 1964 de Ankara’ya geldim. Müstakil atletizm sahasının gücünü gördüm. Besim aybaş hoca isteyen herkese kronometre tutardı. Ayrıca atletizm sahasına antrenman izlemeye gelen seyirciler vardı. Hepsi atletizmi bilen bilinçli seyircilerdi.

O yıllarda atletizm sahası Hipodromla bitişikti, arada cadde yoktu. Sahada tek termosifon vardı. Önce Ekrem Koçak ve Osman Coşgül duş alırlar ,sonra bizler duşa girerdik,saygıdan.

Soyunma odasında tahta üstüne çakılmış çiviler vardı. İsimler bu çivilerin altında yazılıydı.

Milli maratoncu Hüseyin Topsakal Etlik’ten koşarak gelir , antrenman yapar ve koşarak giderdi.

Antrenman için halter kültürünü Aydın Onur getirmişti. 35 kg’lık bir halter ve 120 kg’a kadar çıkan bar ve tahta pist vardı.

Saha kömür tozuydu. Yüksek atlamada ve sırıkta minder yoktu.

Talaşlı toprak suyla yumuşatılır ve atlanırdı. Sonra üzerine iki yatak konularak atlayışlar yapıldı.

Sırıkta Ömer Giraygil’in atlayışlarını izlemeye gelen seyirciler vardı. Hatta bazıları atletizme kronometre tutacak kadar bilinçlilerde.

Sahanın yanında Federasyon binası balkonundan Naili Moran, Jerfi Fıratlı , İsmail Hakkı Güngör antrenmanları izlerlerdi.

1950-1970 dönemi atletizm için özel pasajlar içeren farklı konularla doluydu.

Yöneticiler samimi ve iyi niyetliydiler. Osman Coşgül sporu bırakmıştı , kamp müdürlüğü yapıyordu. İran’la yapılacak ikili müsabaka için Bursa Gönlü Ferah otelinde kamptaydık. Osman Coşgül erkenden kalkar , sahaya gider yüksek atlama , atlama ve atma yerlerini sular antrenmana hazır hale getirirdi.

O dönem kuşağı çok özenli ve farklıydı. Derece ayrı bir şeydi, kriter değildi. Kriter saygıydı. Türkiye’de 3 tane antrenör vardı.Besim Aybars, Şevki Koru, Rıza maksut işman.

Aycan Önel , Gül Çıray Akbaş, Sevim Çilingir, Melek Aydınoğlu, Çiçek Solon gibi atletizmin hanımefendi şampiyonları vardı. Erkek şampiyonlarda iyi eğitim almış , beyefendi insanlardı.
Eski şampiyon güreşçilerden Tevfik Kış, Mahmut Atalay , Ahmet Ayık boksörlerden Celal Sandal , Seyfi Tatar haftanın belirli günleri koşmaya gelirlerdi.

Naili Moran Atletizm sahası bir tarih yuvasıydı.

Yeni atletizm sahasının aynı yerde Uluslararası standartlarda yapılıp Olimpiyattan önce hizmete girmesini beklemekteyiz.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Penaltı Kazanan Takımlar

Sakaryaspor’da İlker Püren Gitti, Serkan Özbalta Geldi