in

Oyunlar Üzerine Bir Değerlendirme

Akdeniz Oyunları ve Balkan Şampiyonaları, iki organizasyonun da büyükler kategorisinde devam etmesine gerek kalmamıştır.

Balkan Oyunları yıldızlar, gençler ve 23 yaş altında, Akdeniz Oyunları ise gençler ve 23 yaş altı için düzenlenmelidir.

Şartlar değişmiş, tablo değişmiştir.

Büyükler kategorisindeki üst düzey atletler için çok yarış vardır. Ama yıldızlar, gençler ve 23 yaş altı için durum tersidir. Bu dallardaki sporcular çok az uluslararası yarışa katılırken, genellikle kendi ülkelerinde hep aynı rakiplerle yarışmaktadırlar. Bu da onları sıkmakta ve bıktırmaktadır.

Eğer Balkan Oyunları için ayrılan spor fonları yıldız, genç ve 23 yaş altına aktarılırsa, bu kategorideki sporcuların önü açılacaktır. Ayrıca Akdeniz Oyunları da gençler ve 23 yaş altının olimpiyatı haline gelecektir.

Çünkü Akdeniz havzasındaki ülkeler 2000 yılından beri Akdeniz oyunlarını üstlenmekte isteksiz davranmaya başladılar. İstemeyerek aldıkları oyunların organizasyonunu basit ve küçük düzeyde tuttular.

Bu durumu gören elit sporcularda büyükler kategorisindeki bu organizasyona katılmak istemediler. Ama Türkiye Akdeniz Oyunları’na her zaman gerekli önemi verdi.

Nitekim Akdeniz Oyunlarındaki seviye düşüklüğüne Türkiye 2013 yılında son verdi.

Akdeniz Oyunlarına Mersin talip oldu ve alınınca oyunlar yalnızca Mersin’de yapılmadı. Bazı dallar Tarsus ve Adana’da yarıştılar.

Akdeniz Oyunları böylece geniş bir havzaya yayılmış oldu. Organizasyonun bir bölümü tarihi Kız Kalesi’nin çevresine taşındı ve çok ilgi çekti. Yeni spor tesisleri, oyunlar köyü, kaliteli ulaşım ve lojistik destek sağlandı.

Mersin’den sonra Oyunlar organizasyonunu İspanya üstlendi. Türkiye çıtayı o kadar yükseğe koymuştu ki İspanya 2017’de yapması gereken organizasyonu yetiştiremeyeceğini söyledi ve bir yıl daha süre istedi. Gecikmeli olarak oyunları 2018’de düzenledi. Ama Türkiye’nin kalitesini ve yükseğe koyduğu çıtayı aşamadı.

Atletizmden örnek verirsem; Akdeniz Oyunlarında atletizm dallarında budama görüldü. Gülle atma, cirit atma, yüksek atlama bayanlar, çekiç atma, sırıkla yüksek atlama, çekiç atma, üç adım atlama erkekler dalları budandı. Bu dallar için emek veren ve yatırım yapanların durumları göz ardı edildi.
Bizi bu tip uygulamalarla geleceğe hazırlıyorlar. Atletizm=16 dal.

Diğerleri olmasa da olur diyorlar ama bizler bunu algılayamıyoruz.

Maalesef küresel spor yapısı kendisi için akılcı bir strateji geliştirdi. Uluslararası olimpik spor dallarının üst düzey yöneticilerini kontrolü altına aldı.

Nasıl olsa bunlar ülke yöneticilerinin yapabileceklerini sınırlar diye hesapladılar. Bu şartlar altında olimpik dalların konuya saplantılardan uzak yaklaşamayacağını öngördüler. Olimpik dallar arasında bir ittifak bütünlüğünün olmaması ve bir güç oluşturamamaları için gerekeni yapıyorlar. Her olimpik spor dalı kendi içinde küçük parçalara bölünmüş haldeyken, birleşemeyeceklerini görüp avuçlarını ovuşturuyorlar.

Olimpik spor dalları bireysel mesajlarla yetiniyor. Burda yeterli gücünün olmadığını ve bir sonuç elde edemeyeceği izlenimini çevreye veriyor.

Olimpik spor dalları sorunlar ve anlaşmazlıklar konusunda ortak bir zemin ve anlayış oluşturamazken çözüme nasıl ulaşabilir? Spor diplomasisinde en önemli nokta ne istediğini ve ne yaptığını bilmektir.

Ayrıca medya ilgisini Dünya Futbol Şampiyonası’na vererek ve Akdeniz Oyunlarında madalya alan sporcularımızı unutarak yukarıda belirttiklerimi doğrulamıştır.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ndiaye Yuvaya Dönüyor

Trabzonspor’a 2 Stoper, 1 Kanat Yeter