in ,

RAMİL GULİYEV’DEN TARİHİ BAŞARI

Milli sporcu Ramil Guliyev, Dünya Atletizm Şampiyonası 200 metre finalinde birinci oldu ve altın madalya kazandı.

Guliyev 20.09’luk derecesiyle Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk altın madalyasını da kazanmış oldu.

Büyük çekişme yaşanan muhteşem yarışta Ramil Guliyev, çok küçük bir farkla altın madalyaya ulaştı.

İkinci sırayı Güney Afrikalı atlet Wayde van Niekerk, 20.11 ile saniyenin binde biri farkla elde ederken, üçüncülük Trinidad & Tobago’lu atlet Jereem Richards’ın oldu.

RAMİL GULİYEV KİMDİR?

Fenerbahçe’nin sporcusu olan Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990 Bakü doğumlu . 2011 yılında Türk vatandaşı oldu.

Türk vatandaşlığına geçişi, Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından öfkeyle karşılandı. 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edebilmesi

Azerbaycan Atletizm Federasyonu’nun iznine bağlıydı ve yetkili kurumdan izin çıkmadı.
Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına kadar ulaştırılsa da Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirdi.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir. Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt’a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde ikinci oldu. 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97’lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu.

Antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ARDA TURAN MİLLİ TAKIMA DÖNDÜ

GULİYEV'İN ŞAMPİYONLUĞU AZİZ YILDIRIM'I AĞLATTI