in

Şampiyon ve Rekortmen Atletimiz Ersu Şaşma

Sırıkla atlamada gıcır gıcır şampiyon ve rekortmen atletimiz oldu.

Hazırlık maçları ve transfer haberleriyle dolu spor medyası Dünya Atletizm Şampiyonasını ve Ersu’yu görmezden geldi.

Sporumuz ve atletizm medyanın saçmalıkları altında ezik düşmektedir. Atletizmin derisini yüzüp ayağına çarık yapmaya kalkanlara Ersu’yla ilgili hatırlatmaları uzmanlar şöyle yapıyorlar.

Tayfun Aygün; İbrahim Çömlekçi kültürü şimdi Rus asıllı Alman antrenörle Ersu’da karakter buluyor. Ersu kentli bir ailenin görgülü, efendi, tertemiz çocuğu beyin algılaması bunun kanıtıdır. Her şeyi kısa zamanda öğreniyor. Bir gün bana bakar mısın dedi 5 metreyi bir metre üstünden geçti. Çıtayı 5.50’ye koydu onu da geçti. 5.70’e koydu onu da geçti. Yeter bundan sonrası yarışta dedim.
Görgülü bir aile çocuğu olduğu için şımarmaz ve bozulmaz. Antrenörü detaylı düşünen biri. Fransa, Almanya ve Polonya’da hazırlanması lazım. Yükseldikçe etrafındaki kalabalık azalmalı ki kendini antrenmana verebilsin. Ailesi onu gidip görebilecek olanağa sahipler. Ersu’nun yaşamında antrenman ve antrenörü olmalı. 2024 Paris’te 6 metreyi bekliyorum.

Halil İbrahim Aydın: Ersu okulda yandaki inşaatın ikinci katından yüksek atlama minderi üzerine atlayınca beden eğitimi öğretmeni onu alıp İbrahim Çömlekçiye götürüyor. İbrahim Çömlekçi’nin vefatından sonra bugün Alman antrenörle aynı disiplini sürdürüyor. Alman antrenör Ersu’ya biri bir şey soracak olsa izin vermiyor, antrenmana dön diyor. Salonda rüzgar sorunu yok. Açıkta da çıtaya bakarak rüzgar sorunu nedeniyle yere bakmadan atlayışlarda ustalaşacaktır. Süratini de arttırdığı an 5.90 metrenin üstüne çıkacaktır. Dünya şampiyonasında 5.90’nın üstüne çıkabilenler madalya aldılar. Avrupa Şampiyonasında daha başarılı olacağına inanıyorum.

Fikret Çetinkaya: Ben fazla konuşmayı sevmem. İbrahim Çömlekçi, aile ve Ersu birleştiler başarılı oldular. Şimdi İbrahim hocanın yerini Alman antrenör aldı. Fenerbahçe Kulübü olarak Ersu’nun olimpiyat oyunlarında madalya alabilmesi için her türlü desteği vereceğiz.

Münir Yaraş: İbrahim Çömlekçi vefat edince, yetkililer benden görüş aldılar. Bubka’ya sordum. Bubka Rusya’da ekol olan 6 aileden söz etti. Sırık okulu olan bu ailelerden biri de Ersu’nun şu anki antrenörüydü. Ben de o ismi İbrahim Hoca’nın vefatından sonra yetkililere vermiştim. Eğer o zaman Alman antrenör getirilseydi Ersu 5.90 metreyi atlamış olurdu. Artık bundan sonrası önemli.

Merdol Gerçin: Her büyük yarışta üstüne koyarak atlıyor. Türkiye gıcır gıcır büyük bir atlet kazandı. Sırık sürprizlerle dolu umulmadık anda birileri eleniyor. Müsabık çocuk, istikrar abidesi. Paris’te madalya alırsa hiç şaşırmam.

Cengiz Akıncı: Kendi üstünde olanların bulunduğu yarışta aslanlar gibi atlıyor. Hiç bir rakibini gözünde büyütmüyor. Özgüvenini kazanmış çocuk, antrenörü onu geliştirdikçe önce 5.90 metre sonra 5.95 sonra 6 metre diyorum.

Aşkın Tuna: Türkiye de yarışta ne yaptıysa Olimpiyat Oyunlarında da onu yaptı. Olimpiyatta yaptığını Dünya Şampiyonasında da yaptı. Paris 2024’te 6 metre atlayacağına inanıyorum.
Ersu Türkiye için çok büyük atlet Seyfi Alanya Mersin’e güvenerek çok doğru yapmış. İşte Ersu.
Antrenör, atlet bütünlüğü olumlu olarak sahaya yansıyor. Bir de genel uyarım var. Bir hata, başarısızlık ile hiçbir atlete ve antrenöre Tuu , kaka denilmemeli. Sabır ve doğru antrenman öneriyorum.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rezerv Lig 1 ve 2. Hafta Programı Açıklandı

Süper Lig’de Şampiyonluk Oranları Belli Oldu