in

Yuriy Sedykh’e Saygısızlık

1990’dan beri dünya acayip bir yer oldu.

Yuriy Sedykh vefat etti ama 1986’da kırdığı dünya rekoru hala kırılamadı.

Eşi Natalya Lizovskaya gülle atma kadınlarda yine dünya rekortmeni ve hala rekoru kırılabilmiş değil.

Bu aile tüm dünyada çocuklara ve gençlere örnek gösterilmesi gereken, eşi bulunmayan bir aile.

Günümüzdeki çarpıklığı bazı örneklerle açıklamak istiyorum.

Erkeklerin ilgi duyduğu seks dergilerinin patronları bile saygı görürken, aynı saygı neden Sedik’e gösterilmiyor?

Haliyle günümüzde gençler Yuriy Sedykh gibi büyük bir sporcuyu değil, seks dergilerinin milyarder sahiplerini önemli biriymiş gibi zannediyorlar.

Keyif için timsah besleyen, ofisinde devamlı şapkayla oturan milyarderler bile var. Çünkü biri geldiğinde “ben de şimdi çıkıyordum” diyebilmek için.

Bu arada Yuriy Sedykh ne yapıyordu? Olimpiyat oyunlarından altın madalya ile dönüyordu. Şeref kürsüsüne çıkan rakiplerini alkışlıyor, güler yüzle onların elini sıkıyor, yanına alıp onlara gereken saygıyı gösteriyordu.

Dünyanın her yerinde Yuriy Sedykh’in uyguladığı yeni teknik konuşuluyordu. Tüm merakı gidermek için Yuriy Sedykh bir kaset çıkardı. Bu kaset Yuriy Sedykh’in kullandığı yeni teknik hakkındaki gizemi ortadan kaldırıyordu.

Yuriy Sedykh iki kere evlendi.

İlk eşi kadınlarda 100 m olimpiyat şampiyonu Ludmilla Kondratyeva idi. Bu evlilikten olan kızı hala Rusya adına çekiç atıyor.

İkinci evliliğinden olan kızı da Fransa adına çekiç atıyor.

Yuriy Sedykh Sovyetler Birliği adına katıldığı yarışlarda iki olimpiyat, bir dünya ve üç avrupa şampiyonluğu kazandı.

1988 Seul Olimpiyat oyunlarından önce Mart ayında bizim milli takım atletleriyle İzmir’de antrenman kampı yapmıştı. Beli ağrıyordu, squat yapamıyordu. Bu nedenle Seul’de ikinci olmuştu.

Ultra milyarderler, servetlerine yenilerini eklerken Yuriy Sedykh daha hızlı daha yükseğe ve daha uzağa ilkesini dünya rekoruyla tescilliyordu. Track and Field dergisi onu 1986’da yılın atleti seçti.

Başarılarıyla ve sempatikliğiyle atletizmin dünyada sevilmesini sağlıyordu.

1990’dan sonra dünya rezil bir hal aldı. Çocuklar ve gençler gördüklerinin etkisinde kalarak paraya, üne ve keyfe önem verir hale geldiler.

Çünkü dünya medyası bunun böyle olmasına çalışıyor. Yuriy Sedykh ve ailesini gerektiği gibi değerlendiremiyor, gereken saygıyı göstermiyor.

Adamlar kafaya koymuşlar bir kere, dünya nüfusunu 500 milyona düşürmeyi. Bir milyon kendileri diğerleri de eğitimli köleleri.

Hele bir de yapay zekaya sahip robotları ürettiler mi gitsin bu virüs gelsin başka virüs gelsin başka virüs.

Böyle bir dünyaya giderken Yuriy Sedykh gibi hala dünya rekoru kırılamamış büyük bir sporcuyu gölgede tutarken ultra zengin seks dergisi patronlarını spotların ışığı altında tutuyorlar ki insanlar keyfine baksın, olan biteni anlamasın!

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragüçlüler, Gelin Hep Beraber Egolarımızdan Arınalım

Ligin Mütevazı Bedelle Oluşturulan Ekibi Keçiörengücü